WIĘCEJ NIŻ TEATR to ogólnopolski projekt, urzeczywistniający ideę edukacji i rozwoju przez teatr. Działania w projekcie są adresowane do różnych grup odbiorców – od dzieci, poprzez młodzież po osoby dorosłe. Obszarem działania był teatr traktowany interdyscyplinarnie.
Koncepcja projektu oparta była na doświadczeniach organizatora związanych z wieloletnią, cykliczną realizacją dużych projektów teatralnych: Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych i Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Młodych „Dziatwa”. Te dopełniające się projekty były wcześniej realizowane przez łódzkie domy kultury (Bałucki Ośrodek Kultury i Centrum Kultury Młodych) stanowiące obecnie filie Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi.
W ramach projektu zrealizowano kolejne edycje w/w wydarzeń. Były to:
• 44. Edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodych „Dziatwa”
44 Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych „Dziatwa” to wydarzenie o charakterze edukacyjno-animacyjnym, którego celem była aktywizacja różnych grup wiekowych młodych wykonawców w dziedzinie kultury. Festiwal zachęcił młodych ludzi do rozwijania swojej kreatywności poprzez działania teatralne, co pozwala im wyrażać swoje idee i wartości w twórczy sposób. Projekt adresowany był do dzieci, młodzieży i dorosłych; edukatorów i instruktorów, zarówno z miasta Łodzi, województwa łódzkiego jak i z całej Polski. W 2023 roku Dziatwa przebiegła pod hasłem „Młodzi i wolni – Scena Teatru Otwartego”.
• 40. Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych
Jest to konkurs artystyczno edukacyjny dla młodzieżowych grup teatralnych działających w szkołach średnich, instytucjach kultury, stowarzyszeniach a także dla grup nieformalnych z całego kraju. Młodzi artyści oceniani są w kategoriach indywidualnych i zespołowych. Przez lata Konfrontacje ewoluowały budując swoją markę oraz zyskując popularność nie tylko w województwie łódzkim ale również w całej Polsce.
Do udziału w 40 OKTM Centrum 2023 wybrano 8 spektakli. Ostatecznie w Konfrontacjach wzięło udział 7 teatrów. Przyznano również wyróżnienia instruktorskie. 40.Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum 2023 odbywały się pod hasłem “Więcej niż teatr” a jury konkursu zasiedli: Jadwiga Sącińska, Konrad Dworakowski oraz Milena Lisiecka.
Celem projektu Więcej niż teatr jest wspieranie rozwoju umiejętności artystycznych zawiązanych z teatrem, wymiana doświadczeń i integracja środowiska młodzieży oraz instruktorów teatralnych.
Cele szczegółowe:
– prezentacja dorobku artystycznego teatrów młodzieżowych,
– zdobywanie wiedzy na temat wielotworzywości teatru, etapów tworzenia dzieła teatralnego, metod pracy z aktorem,
– kreatywne podejście do zadań,
– doskonalenie umiejętności interpersonalnych i twórczych
– poszukiwanie nowych form pracy twórczej,
– realizowanie potrzeby eksperymentu w teatrze,
– utrwalanie przekonania, że teatr młodzieżowy jest doskonałą platformą do mówienia własnym głosem o ważnych sprawach, na własną odpowiedzialność.
Wykorzystując formy teatralnej zabawy zachęciliśmy do udziału w nich młodych ludzi, również ze środowisk dysfunkcyjnych (m.in. podopieczni domów dziecka). Na podkreślenie zasługuje tutaj wieloletnia współpraca ze świetlicami środowiskowymi i domem dziecka przy ul. Bednarskiej w Łodzi.
Naszym celem było również umożliwienie bezpośredniego kontaktu amatorów próbujących swoich sił, a także nieprofesjonalnych odbiorców, z uznanymi artystami oraz innymi profesjonalistami (pozostali jurorzy, instruktorzy, prowadzący warsztaty). Dla wielu uczestników była to niepowtarzalna okazja, aby w naszej kameralnej, przyjaznej atmosferze pracować i obcować z wybitnymi twórcami polskiej kultury.
Kolejnym celem było aktywizowanie samych uczestników projektu poprzez proponowane aktywne metody angażujące uczestników (udział w warsztatach, akcje w przestrzeni miasta, dyskusje, wspólne doświadczenie odbioru sztuki: spektakle, prezentacja – połączone z elementem wymiany poglądów, twórczej zabawy i refleksji).
Zaproponowane działania miały budzić pozytywne emocje, dać uczestnikom satysfakcję z kreatywnego działania i wspólnej obecności.
Projekt miał charakter otwarty, niekomercyjny. Działania odbywały się w przestrzeni domu kultury zaplanowano je tak, aby niwelować bariery społeczne, ekonomiczne, architektoniczne i inne. Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny.
Na program Projektu „Więcej niż teatr” składają się: Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa, Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych – kolejne edycje tych wydarzeń, mających swoje tradycje, historie i renomę.
W czasie trwania każdego z nich zostanie zaprezentowano łącznie 20 spektakli wybranych z puli wszystkich zgłoszonych do poszczególnych festiwali. Zakwalifikowane spektakle były tworzone w dziecięcych i młodzieżowych zespołach amatorskich, organizowanych w szkołach, instytucjach kultury, przez organizacje pozarządowe czy będące grupami nieformalnymi. Grupy walczyły o nagrody przyznawane przez specjalnie powoływane Jury. Na widowni zasiedli członkowie przybyłych na Festiwal grup teatralnych, ale także lokalna młodzież i dzieci. Zaprosiliśmy lokalne media.
Wejście na spektakle było bezpłatne.
Elementy składowe zadania:
- kwalifikacje grup teatralnych do udziału w 40. OKTM Centrum 2023 i 44 FTM „Dziatwa”
- uroczyste inauguracje,
- happening Teatru Rebelia związany z jubileuszem przeglądu konkursowego (40 OKTM Centrum 2023 ),
- przegląd spektakli konkursowych oraz ich omówienie przez jury i publiczność,
- warsztaty teatralne dla uczestników przeglądu przygotowane i poprowadzone przez aktorkę teatralną i filmową Milenę Lisiecką, jurora 40 OKTM.
- warsztaty taneczne z ruchu scenicznego
- warsztaty „Aktor w akcji”
- warsztaty „Jak panować nad stresem na scenie”
- warsztaty „Reżyserska analiza tekstu”
- warsztaty „Improwizacje Teatralne”
- warsztaty „Ruch Ekspresja Głos”
- Koncert zespołu Normalsi, który powstał w jednej z filii MSK a który ma w swoim dorobku trzy projekty teatralne : rockowy teatr łączący balet z muzyką zespołu pt.:„Łajza” oraz 2 muzyczne spektakle łączące teatr dramatyczny z muzyką Normalsów „Mistrz i Małgorzata” na podstawie powieści M. Bułhakova oraz „1984” na podstawie Orwella.
- projekcja filmu „Błazny” – debiutu reżyserskiego Gabrieli Muskały,
- ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród
Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.