Czarno białe zdjęcie przedstawia Juliusza Kunitzera. Mężczyzna jest ubrany w elegancki strój - biała koszula i czarny smoking.

Król Widzewa: od tkacza do morderstwa w tramwaju… cz. I

Łódzki przemysłowiec, lider środowiska wielkiego kapitału, działacz gospodarczy, „ojciec” łódzkiej komunikacji tramwajowej, filantrop, lodzermensch. A może brutalny kapitalista i wyzyskiwacz robotników? Kim był tak naprawdę Juliusz Kunitzer?

Przyszły Król Widzewa urodził się 19 września 1843 r. w Przedborzu, w ówczesnej guberni piotrkowskiej. Był synem tkacza-sukiennika Jakuba i Joanny Rozyny Wilhelminy z domu Sietze. Miał starszego brata Hermana oraz siostrę Karolinę Wilhelminę.

Ojciec Kunitzera przybył do Królestwa Polskiego w latach 30. XIX w. podczas dużego ruchu emigracyjnego z terenu Niemiec. Pracę znalazł w Przedborzu, w wytwórni sukna Johna Cockerill. Następnie rodzina Kunitzerów przeniosła się do Opatówka, gdzie Jakub podjął pracę w fabryce Fiedlerów, z którą był związany już do swojej śmierci. Pracował w niej także jego starszy syn – Herman.

Po śmierci Jakuba Kunitzera jego żona Joanna ponownie wyszła za mąż za niejakiego Schmidta. Niestety dość szybko po raz drugi została wdową. Postanowiła wówczas przenieść się do wsi Tyniec pod Kaliszem razem z młodszym synem Juliuszem (z akt stanu cywilnego wiadomo, że pełne imię to Karl Juliusz Kunitzer). Zamieszkali w wynajętym mieszkaniu u rodziny Gumrych, niedaleko dużej fabryki włókienniczej braci Repphanów. Właśnie w tej fabryce w latach 50. XIX w. Juliusz Kunitzer rozpoczął pracę i kształcenie w zawodzie tkacza. Nikt wtedy nie przypuszczał, że będzie to początek wielkiej kariery zawodowej i ogromnego awansu społecznego młodego Juliusza. Może nawet on sam nie podejrzewał, że jego marzenia i ambicje uczynią z niego w przyszłości bawełnianego Króla Widzewa.

Do Łodzi Juliusz Kunitzer przybył w połowie lat 60. XIX w. Zaczął wtedy pracę w fabryce wyrobów bawełnianych Edwarda Hentschla. Dzięki swojemu wcześniejszemu doświadczeniu zawodowemu oraz sporej przedsiębiorczości bardzo szybko awansował. Dnia 13 października 1869 r. ożenił się z siostrą Ludwika Meyera – Agnes (Agnieszką) Miną Meyer. Juliusz Kunitzer oraz jego żona nie doczekali się potomstwa. Mieli za to wychowanka – Maksa Wünschego.

Koniec części pierwszej.

A może wpadniesz na zajęcia?

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy