MSK: Żubardź – strefa aktywności związana ze SCENĄ Ośrodka. Scena jest zatem osią, wokół której kreowana jest nasza artystyczna i edukacyjna oferta. To na niej powstają premiery teatralne, koncerty, wieczory poetyckie, spotkania i wykłady, a także wielokontekstowe finały wystaw prac uczestników zajęć plastycznych. To dzięki niej MSK: Żubardź jest kulturalnym centrum wydarzeń osiedla im. Mikołaja Reja. Mamy też wyjątkową, bo ograniczoną wyłącznie wyobraźnią, scenę przyległą do ośrodka, którą jest plac zwany przez mieszkańców „Kwadratem”. To tam odbywają się, inicjowane przez nas duże koncerty, happeningi, zdarzenia teatralne a także działania aktywizujące lokalną społeczność przy akcjach plenerowych.
Miejscem współtworzącym artystyczną atmosferę ośrodka jest kameralna przestrzeń Galerii „Ż”, w której organizujemy wystawy prac plastycznych zarówno profesjonalistów jak i amatorów. A do indywidualnego odbiorcy kierujemy „Rodzinne Spotkania z Plastyką”, będące propozycją twórczego spędzania wolnego czasu – dla rodzin są okazją do pobycia razem podczas wspólnego tworzenia i zabawy. Częścią wieloletniej oferty ośrodka jest również Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla oraz Bałuckie Spotkania Recytatorów.
MSK: Żubardź poprzez inicjowanie różnorodnych zajęć: muzycznych, tanecznych, plastycznych, fotograficznych, filmowych, językowych (na różnym poziomie zaawansowania oraz w dowolnym przedziale wiekowym) skupia lokalnie różne grup odbiorców: dzieci, młodzieży i seniorów.
Historia
Centrum Edukacji Kulturalnej na Żubardzkiej to jedna z piętnastu filii Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi. Placówka znajduje się na pierwszym piętrze budynku handlowo-usługowego, który stoi na placu, potocznie zwanym przez mieszkańców osiedla „Kwadratem”. Wcześniej była częścią Bałuckiego Ośrodka Kultury. Bałucki Ośrodek Kultury powstał w 1958 roku, jako Dzielnicowy Dom Kultury na Bałutach, filia Łódzkiego Domu Kultury. Początkowo mieścił się w pałacyku (dziś Urząd Stanu Cywilnego) przy ul Zgierskiej 71. Obecną siedzibę otrzymał w 1963, na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia zmienił nazwę na Bałucki Ośrodek Kultury. W skład dawnego BOK-u wchodziły 4 ośrodki: Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO na ul Limanowskiego 166, Centrum Twórczości LUTNIA, Centrum Edukacji Kulturowej NA ŻUBARDZKIEJ ul. Żubardzka 3 oraz (od 2018 roku) Wyspa Kultury na ul. Stawowej 28.
Historyczny Bałucki Ośrodek Kultury organizował wiele wydarzeń kulturowych, ich część nadal jest kontynuowana:
– Festiwalu Kreatywności Młodych, w ramach którego odbywały się m.in. wydarzenia o wieloletniej już tradycji:
o Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych „DZIATWA”,
o Wystawa Rysunku i Malarstwa „MÓJ TEATR”,
o Wojewódzki Festiwal Muzyczny Dzieci i Młodzieży „PIĘCIOLINIA MARZEŃ”,
o Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla,
o Bałuckie Spotkania Recytatorów, |
o Warsztaty Taneczne OPENTANIEC.
Jak również:
– Forum Animatorów Kultury
– Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „WAKACJE POD ŻAGLAMI”,
– Konkursu Plastycznego im. Bogusława Miszteli „POEZJA BAŁUCKICH PODWÓREK”,
– Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „MOJA SZTUKA -MOJE ŻYCIE”,
– Projektu „LATO Z KULTURĄ”
– Projektów z zakresu edukacji regionalnej
– Wydarzeń plenerowych: Bałucki Bigiel, Gra Miejska, Dzień Dziecka i.in.