Przygotujcie się na nowe muzyczne odkrycia, bo mamy dla was garść info o nadchodzących koncertach w MSK! Niech muzyka naładuje Wasze bateryjki na całe lato! Let’s jazz it up!
Wydarzenie realizowane jest w ramach 600-lecia Łodzi.
Szybki rozkład jazdy:
👉8. lipca godz. 16:00 Błękitno i Dźwiękostan, MSK: Radogoszcz – Ośrodek Wyspa Kultury (ul. Stawowa 28)
📍wstęp wolny!
👉15 lipca, godz. 19:00 Ksawery Wójciński SOLO, MSK: Polesie – Ośrodek Sztuki (Krzemieniecka 2a)
📍bilety – 20zł
👉4 sierpnia godz. 19:00 Kaźmierski/Rutkowski Experimental Duo, MSK: Stary Widzew – Dom Kultury Widok (al. Piłsudskiego 133)
📍bilety – 20zł
👉24 sierpnia – godz. 19:00 Błażej Ludwiczuk Trio, MSK: Niciarniana – Dom Kultury Ariadna (ul. Niciarniana 1/3)
📍bilety – 20zł
A poniżej więcej szczegółów o artystach 🔥
📍 Błękitno i Dźwiękostan,
MSK: Radogoszcz – Ośrodek Wyspa Kultury,
8. lipca, godz. 16:00
Zapraszamy na koncert zespołów Błękitno i Dźwiękostan. Wspólnie zabierzemy Was w refleksyjną podróż przez świat dźwięków.
Zagrają:
- Justyna Socha – wokal
- Kacper Socha – gitara, gitalele, bas
- Ola Madej – wokal
- Marysia Łojko – instrumenty klawiszowe
- Mateusz Małek – instrumenty klawiszowe
- Maciej Guzik – perkusja
Błękitno to duet z Lublina, który przeteleportował się do Łodzi, aby tam przerodzić się w sześcioosobową formację, podróżującą przez przestrzenie brzmieniowe z całego świata. Z nieznanych powodów ich destynacje zawsze znajdują miejsce u korzeni – w szeroko eksplorowanej muzyce słowiańskiej.
Celem każdego projektu jest eksperymentowanie, eksploracja i zabawa.
W brzmieniową podróż zabiera słuchaczy Kacper Socha, naczelny maestro, kompozytor, aranżer, gitarzysta, perkusista, barista, człowiek wielu talentów. Do podróży w głąb siebie za sprawą tekstów zaprasza Ola Madej, wokalistka, wielbicielka głosów ludzkich i dźwięków wszelakich.
POSŁUCHAJ:
Błękitno – Sekrety Ziemi (Cyrk pod Zielonym Xiężycem) https://youtu.be/xuq6Lb18uAo
Błękitno – Wieża radości, wieża samotności
(Cyrk pod Zielonym Xiężycem) https://youtu.be/olM_kRKxmDM
Błękitno feat. Bartek Miler – Złap Mnie (Official Video) https://youtu.be/jXzcAYACeEc
__________________________________________________________________
Dźwiękostan to moment, w którym skupisko pąków dźwięcząc wspólnie rozkwita.
Korzenie zespołu wyrastają z przyjaźni nawiązanych na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie.
Wbrew zimie, rozkwit zaczęli w lutym 2022 roku, a 19 grudnia premierę miała ich autorska EP-ka, wyprodukowana przez Studio Lublin.
Zajęli 2 miejsce podczas Studenckiego Przeglądu Alternatywnej Muzyki SPAM 2023.
Obecnie można posłuchać ich utworów na antenie Radia Lublin.
📍 Ksawery Wójciński SOLO
MSK: Polesie – Ośrodek Sztuki (Krzemieniecka 2a)
15 lipca, godz. 19:00
Solowy recital wybitnego improwizatora, kontrabasisty i śpiewaka. Artysta przekracza granice stylów, pociąga za sobą słuchacza w nieznane rejony doznań estetycznych poruszając się swobodnie między jazzem, awangardą, muzyką ludową czy muzyką pop.
Jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów jazzowych na polskiej scenie. Prezentuje się słuchaczom w najróżniejszych odsłonach i stylistykach, począwszy od jazzu w jego przystępnym wydaniu, poprzez awangardę, aż po polską muzykę ludową. Dzięki lekkości, swobodzie i muzycznej erudycji, za sprawą której odnajduje się w różnych gatunkach, Wójciński jest kontrabasistą tak interesującym i nietuzinkowym. Urodzony w 1983 roku.
Wójciński stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci polskiego jazzu m.in. dzięki regularnym koncertom w warszawskim klubie Pardon, To Tu, w którym kontrabasista występował z takimi formacjami jak Hera lub Charles Gayle Trio, w duecie z trębaczem Wojciechem Jachną czy na koncercie solowym.
W 2014 r. do sklepów płytowych trafił solowy album Wójcińskiego, “The Soul”, na którym artysta zagrał na kontrabasie, fortepianie, gitarze, perkusji, a także zaśpiewał. W rozmowie z Polska The Times tłumaczył:
Muzyka zawarta na tym albumie jest podsumowaniem pewnego etapu w moim życiu. Jest to swego rodzaju podróż w głąb siebie. Podróż mająca na celu odnalezienie siebie i swoich korzeni.
Wójciński współpracował już z takimi twórcami jak m.in. amerykański pianista Uri Caine (w trio z Robertem Raszem nagrali album “Szpilman”, prezentujący jazzowe interpretacje kompozycji warszawskiego kompozytora), saksofonista Charles Gayle, który jest jedną z najważniejszych postaci nowojorskiej awangardy jazzowej, a także z Michaelem Zerangiem, Nicole Mitchell czy Marco Eneidim (Wójciński był członkiem kwartetu, z którym amerykański saksofonista nagrał koncertowy album “Panta Rei”). Kontrabasista wszedł również w skład Ad Libitum Ensemble, prowadzonej przez hiszpańskiego pianistę Agustiego Fernandeza improwizującej orkiestry, która powstała, by zagrać jeden koncert podczas warszawskiego festiwalu muzyki improwizowanej Ad Libitum.
Występował i nagrywał również z polskimi twórcami, takimi jak Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel czy grupy Emergency i Hera. Wraz ze śpiewaczką Maniuchą Bikont kontrabasista tworzy duet Maniucha i Ksawery, wykonujący muzykę tradycyjną; w 2017 r. ukazał się album duetu pt. “Oj borom, borom”.
Obecnie artysta występuje też w Wójciński/Szmańda Quartet, w którym gra z perkusistą Krzysztofem Szmańdą, a także braćmi: Maurycym (trąbka) i Szymonem (fortepian). W 2014 r. kwartet wydał debiutancki album “Delusions”. W rozmowie z portalem jazzarium.pl wspominał:
To, że gram na kontrabasie zawdzięczam właściwie Szymonowi, który grał na basie, na trąbce, na gitarze… przecierał szlaki. Z Maurycym wiele lat temu nagrywaliśmy totalnie eksperymentalną muzykę. Mieliśmy i mamy bardzo silny wpływ na siebie.
Autor tekstu: Piotr Jagielski, styczeń 2018.
📍 Kaźmierski/Rutkowski Experimental Duo
MSK: Stary Widzew – Dom kultury Widok
4. sierpnia godz. 19:00
Kacper i Michał. Perkusja i kontrabas. Muzycy współpracowali ze sobą wielokrotnie w takich projektach jak Jurek Maj Quintet, Michał Schab Quartet oraz współtworząc łódzką scenę muzyki improwizowanej. Wspólne doświadczenia skłoniły ich do konfrontacji z formacją duetu o nietypowej obsadzie wykonawczej. Muzycy poprzez fuzję instrumentów akustycznych z efektami elektronicznymi wykroczą poza standardowe ujęcie perkusji i kontrabasu w muzyce jazzowej, często kojarzonych jedynie z sekcją rytmiczną. Wielopłaszczyznowość oraz silnie obecna sonorystyka w ich kompozycjach sprawią wrażenia słuchowe niepasujące dla duetu, tworząc iluzję zespołu znacznie większego…
- Kacper Kaźmierski – to perkusista i artysta reprezentujący grono muzyków określanych mianem polskiej, młodej sceny jazzowej i improwizowanej. Jest laureatem wielu konkursów, o zasięgu ogólnopolskim jak i międzynarodowym, takich jak: Jazz Juniors, Jazz Drummers Competition, Tarnów Jazz Contest, Blue Note Jazz Competition czy RCK PRO JAZZ. Sukcesy te sprawiły, że Kacper w roku 2020 został laureatem programu ministerialnego dla najwybitniejszych artystów “Młoda Polska”. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra hab. Łukasza Żyty oraz dra Wojciecha Fedkowicza, a także student Szkoły Doktorskiej UMCS w Lublinie. Kacper współtworzy dwa docenione zespoły – Entropia Ensemble oraz Tercet Kamili Drabek, z którymi wydał dwa, uznane przez polską krytykę albumy – “Entropia” i “Muzyka Naiwna”. Płyta “Entropia” została wybrana debiutem roku według Polish Jazz Blogspot, natomiast “Muzyka Naiwna” zwyciężyła w programie Jazzowy Debiut Fonograficzny oraz została nominowana do nagrody Fryderyki 2020. Najnowszym projektem, w jakim uczestniczy jest zespół Szamanie, który zadebiutował podczas Jazz Jantar. Koncertując od wielu lat ma bogate doświadczenie sceniczne występując zarówno w Polsce jak i na całym świecie, biorąc udział w takich festiwalach jak: Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Summer Jazz Festival, Polska Jazz Festival, INTL Jazz Platform i wiele innych. Miał zaszczyt występować z renomowanymi muzykami, takimi jak: Zbigniew Namysłowski, Jacek Namysłowski, Marek Kądziela, Rafał Sarnecki, Wojciech Groborz. Wciąż dąży do doskonalenia swoich umiejętności i stawia sobie kolejne wyzwania w imię profesjonalizmu.
- Michał to absolwent Wydziału Jazzu “Bednarskiej” w klasie kontrabasu u Andrzeja Święsa. Student drugiego roku na Akademii muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. Razem z triem Witolda Janiaka koncertował m.in we Francji, Niemczech, Algierii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest laureatem Nagrody Specjalnej Tarnów Jazz Contest 2020/2021, oraz 2 miejsca na Novum Jazz Festiwal 2022 Współpracował między innymi z Markiem Kądzielą, Maćkiem Kądzielą, Rafałem Sarneckim, Bogdanem Hołownią, Wiesławem Wysockim, Grzechem Piotrowskim, Jackiem Namysłowskim, Zbigniewem Namysłowskim, oraz z Jasonem Palmerem.
📍 Błażej Ludwiczuk Trio
MSK: Niciarniana – Dom Kultury Ariadna
24 sierpnia – godz. 19:00
Zespół powstał na początku 2023 roku z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Błażeja Ludwiczuka. Ich celem jest zaskakiwanie słuchaczy i proponowanie im nowej, autorskiej muzyki będącej wypadkową nowoczesnego jazzu, folku, rocka oraz szeroko pojętej muzyki improwizowanej.
- Błażej Ludwiczuk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie gitary jazzowej dr hab. Rafała Sarneckiego oraz dr Marka Kądzieli. Swoje umiejętności doskonalił na warsztatach u wybitnych muzyków światowej sławy, m.in. Wofganga Muthspiela, Johnatana Kreisberga i Lucasa Pino. Jest laureatem XVIII Krokus Jazz Festiwal. Jest członkiem formacji Witold Janiak Hammond Trio oraz Michał Schab Quartet. Oprócz tego prowadzi intensywną działalność koncertową oraz kompozytorską występując na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jest autorem wszystkich kompozycji Błażej Ludwiczuk Trio.
- Michał Rutkowski jest absolwentem Wydziału Jazzu “Bednarska” w klasie kontrabasu u Andrzeja Święsa. Student drugiego roku Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów w Łodzi. Razem z Witold Janiak Trio koncertował m.in we Francji, Niemczech, Algierii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest laureatem Nagrody Specjalnej Tarnów Jazz Contest 2020/2021, oraz 2. miejsca na Novum Jazz Festiwal 2022. Współpracował między innymi z Markiem Kądzielą, Rafałem Sarneckim, Bogdanem Hołownią, Wiesławem Wysockim, Grzechem Piotrowskim, Jackiem Namysłowskim, Zbigniewem Namysłowskim, oraz z Jasonem Palmerem.
- Kamil Miszewski jest absolwentem Studium Jazzu w Warszawie i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Na stałe koncertuje z Witold Janiak Trio, z którym nagrał dwie płyty, w tym Cinema meets Jazz nagrodzonej tytułem „Trójkowej płyty Tygodnia”. Na swoim koncie ma uczestnictwo w wielu festiwalach jazzowych w kraju (m.in. Rawska Wiosna Jazzowa, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu), i za granicą (Stuttgard Nacht, International Festival Castelfidardo).