Fortepan, Aldona Zawiślak

Nie/znośna lekkość bytu – wystawa Fotofestiwal 2023

Leżąc w hamaku, kołysząc się wśród drzew w amazońskim lesie deszczowym
Darcy delektował się swoją ulubioną książką. Z każdą stroną wybuchał śmiechem
a dzieci śmiały się razem z nim. Nikt nie potrafił czytać, ale wszyscy mogli się śmiać.

Eduardo Galeano, Łowca opowieści

Prywatne albumy są przepełnione szczerością, rzadko kiedy możemy tam ukryć tajemnice rodzinne. Na zdjęciach widać, kto jest szczęśliwy, a kto smutny lub zły, kto świetnie czuje się w obecności kamery, a kto nie lubi stawać przed aparatem. Fotografie z rodzinnych kolekcji są pełne realizmu, w naturalny sposób pokazują, jak żyjemy, nasze zwyczajne powszednie momenty oraz wyjątkowe i niecodzienne chwile, które chcemy utrwalić i zachować na dłużej. Na tej wystawie skupiliśmy się przede wszystkim na momentach pokazujących radość, szczęście, miłość, przyjaźń i piękno płynące ze wspólnego spędzania czasu.

Wystawa składa się z fotografii wernakularnej z lat 1900-1990 zgromadzonych w internetowym archiwum Fortepan, w którym obecnie znajduje się ponad 180 tysięcy zdjęć. Fotografie są przekazywane dobrowolnie przez osoby prywatne i instytucje i każda osoba może bezpłatnie je oglądać, pobierać i wykorzystywać do dowolnych celów. Projekt ten został zainicjowany w 2010 roku w Budapeszcie, a od tego roku dołączył do niego także Fotofestiwal, zbierając m.in. zdjęcia z Polski. Duża część zgromadzonych dotychczas materiałów pochodzi z archiwów fotograficznych firmy Veolia Energia Łódź, gdzie przechowywane są zdjęcia przedstawiające historię firmy i jej pracowników od początków XX wieku aż do lat 80. XX w. 

Termin „wernakularny” oznacza rodzimy, nieprofesjonalny, tworzony często przez anonimowych twórców, amatorów zakorzenionych w tradycji lokalnej. Nasza wystawa też w pewnym sensie jest amatorska (z łacińskiego amare – kochać, amator – miłośnik, osoba kochająca) ponieważ od wielu lat pasjami zbieramy, analizujemy i udostępniamy fotografie, a to dopiero początek naszej współpracy w ramach projektu Fortepan. Zatem, nawiązując do tytułu wystawy i jednocześnie tytułu książki Milana Kundery – egzystencja pozbawiona głębszych uczuć jest pozbawiona sensu, a tytułowa lekkość bytu to świadomość emocji, naturalna ekspresja i wolność!

Krzysztof Candrowicz


Wystawa jest częścią projektu “Fortepan Method”, współfinansowanego w ramach programu Kreatywna Europa. 
Więcej o projekcie Fortepan: www.fortepan.hu

Partner wystawy: Veolia Energia Łódź

Każdy i każda z nas może także stać się współtwórcą Fortepanu. Jeśli masz zdjęcia, które chciałbyś_abyś przekazać, skontaktuj się z nami: archiwum@fotofestiwal.com. Możesz także przynieść zdjęcia do Biura Aktywności Lokalnej, przy ul. Tuwima 10 w Łodzi, w godzinach 9-15 w dni robocze.

___

Część ekspozycji może być niedostępna w czasie trwania zajęć w przestrzeni wystawy.

GODZINY

18.06 14:00 – 20:00

19-23.06 10:00 – 20:00

24-25.06 10:00 – 20:00

Więcej aktualności

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy