Stary Widzew. Tajemnice z przeszłości. Podsumowanie projektu.

Podobno wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Nasz projekt kulturalno – edukacyjny pod nazwą “Stary Widzew. Tajemnice z przeszłości” z ostatnim dniem października także dobiegł końca. Jesteśmy trochę zmęczeni, ale niezwykle zadowoleni, ponieważ dzięki dofinansowaniu z programu “Patriotyzm Jutra” otrzymanym z Muzeum Historii Polski mogliśmy zrealizować wiele z naszych marzeń i pomysłów, które już od dawna chodziły nam po głowach.

Gdy opadł stary bitewny pył, a nowy się jeszcze nie podniósł nadszedł czas na podsumowania, a przede wszystkim na podziękowania. Każdy projekt to tak naprawdę ogromny sztab ludzi, który za nim stoi i przyczynia się do jego realizacji. Dom Kultury Ariadna miał ogromne szczęście współpracować z wieloma świetnymi specjalistami. Zacznijmy jednak od początku…

Rzecz jasna bez nieocenionej pomocy naszych wspaniałych Starowidzewiaków ta przygoda nigdy by się nie zaczęła. Szczególne podziękowania należą się czwórce seniorów, którzy obdarzyli nas ogromnym zaufaniem oraz wykazali się sporą odwagą, aby wystąpić w mikro dokumentach przed profesjonalną kamerą. O kim mowa? Starowidzewscy celebryci to pan Bogumił Garbuś, pan Konrad Jurkiewicz, pani Wanda Kochaniak i pan Włodzimierz Bakalarczyk. W realizacji filmów wspomogło nas łódzkie Studio Filmowe Reflektor. Profesjonalizm Marcina Gwardy oraz lata pracy w zawodzie są widoczne w każdym pięknym kadrze i ujęciu.

W ramach projektu odbyły się również warsztaty hafciarskie “Nić Ariadny”. Poprowadził je specjalista w tej dziedzinie – Daniel Okrasa. Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie nawiązali przy tej okazji współpracy z fabryką nici Ariadna S.A. Dawna fabryka Juliusza Kunitzera obdarowała nas piękną muliną do haftu. Specjalne podziękowania należą się pani Sylwii Tomczak – kierowniczce działu marketingu. Burza maili i telefonów z panią Sylwią zaowocowała ciekawymi pomysłami dalszej współpracy.

Kolejnym etapem projektu były warsztaty poświęcone łodzianizmom. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 im. Janusza Kusocińskiego tworząc własną grę memory, poznawali przy okazji specyficzną gwarę miejską dawnej i współczesnej Łodzi. W tym miejscu podziękowania należą się dyrekcji szkoły oraz nauczycielce Agacie Węgrzynowskiej, która dzielnie czuwała nad dzieciakami.

Bardzo dużym przedsięwzięciem okazał się retro festyn podczas którego starły się dwie historie: widzewskie marzenie Juliusza Kunitzera oraz robotniczy charakter dzielnicy. Odbył się spacer uliczkami Starego Widzewa przy muzycznym korowodzie kapeli Bartka Pulińskiego, warsztaty tańca miejskiego prowadzone przez Piotra Zgorzelskiego, pokazy historyczne GRH Ziemia Obiecana. Historycznymi ciekawostkami uraczył nas Bolek Rosinski ze Stowarzyszenia Historycznego “Strzelcy Kaniowscy”.

Nasi lokalni artyści oraz rękodzielnicy wystawiali swoje prace, zaś w międzyczasie można było wygrać w konkursach fantastyczne książki o Łodzi z Wydawnictwa Księży Młyn. Dziękujemy Juliuszowi Zielińskiemu za fachową pomoc w doborze retro kreacji, które mogliśmy wybrać sobie w Łódzkim Centrum Filmowym.

Projekt “Stary Widzew. Tajemnice z przeszłości” to także liczne spacery tematyczne. Jednym z nich był spacer refotograficzny. Odwiedzaliśmy nie tylko historyczne miejsca naszej dzielnicy, ale także pod czujnym okiem fotografa i rekonstruktora historycznego – Bolka Rosińskiego uczyliśmy się, jak robić ciekawe zdjęcia. Bardzo dziękujemy proboszczowi parafii św. Kazimierza – ks. Łukaszowi Tarnawskiemu za udostępnienie nam na czas wycieczki kościelnych wnętrz oraz za niezwykle ciekawe oprowadzanie.

Ogromne podziękowania kierujemy także do naszych wspaniałych przewodników miejskich, z którymi współpracujemy od wielu lat – Bartek Mielniczek z Łódź dla Ciebie / Łódź 4 You. Bartek Damian Mielniczek Przewodnik po Łodzi. oraz Beata Arabska. Dzięki Bartkowi mogliśmy dowiedzieć się, że Juliusz Kunitzer to nie tylko Stary Widzew, ale również niezwykle ciekawy życiorys związany z historycznym centrum miasta Łodzi. Natomiast Beata Arabska ponownie wcieliła się w postać Rozalii Antoniowej i zaprowadziła uczestników wycieczki w mało do tej pory odkryte miejsca Starego Widzewa.

Ogromnym sukcesem okazały się warsztaty kulinarne “Fifka i żulik, czyli domowa kuchnia łódzka”. Dzieci miały niesamowitą okazję poznać specjały lokalnej kuchni, która jak wiadomo w dużej mierze oparta jest o tradycje czterech kultur i narodów. Tym razem sięgnęliśmy do babcinych przepisów i pokusiliśmy się o takie potrawy jak: zupa wiśniowa, odsmażane ziemniaczki ze swkarkami i zsiadłym mlekiem, makaron z serem i cynamonem oraz placuszki jabłkowe w cieście naleśnikowym. Nawet teraz gdy to piszemy, to aż nam ślinka leci na samo wspomnienie.

Zwieńczeniem projektu była “Wystawa – Refotografie. Stary Widzew. Tajemnice z przeszłości.” Na ekspozycji wyeksponowaliśmy archiwalne i współczesne zdjęcia Starego Widzewa. Podczas wernisażu odbyła się również premiera wywiadów z najstarszymi mieszkańcami tej dzielnicy oraz prezentacja prac wykonanych przez uczestników projektu.

Najwyższa pora na podziękowania dla pracowników Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi. Dziękujemy naszej dyrekcji za zaufanie i możliwość realizacji projektu “Stary Widzew. Tajemnice z przeszłości”. Ogromne podziękowania należą się całemu działowi projektów, promocji oraz zamówień. Ogromna wiedza i profesjonalizm tych ludzi wiele razy były niezwykle pomocne. Dziękujemy wszystkim pracownikom Domu Kultury Ariadna za dobre słowo, za wsparcie i otuchę w chwilach zwątpienia oraz za pomoc w sytuacjach awaryjnych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzeum Historii Polski: Patriotyzm jutra.

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

A może wpadniesz na zajęcia?