Wehikuł czasu w MSK: Niciarniana

Zajęcia przeznaczone dla zorganizowanych grup szkolnych (I- VIII klasa SP)

Stare przysłowie mawia: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz. Jeśli pokażę – zapamiętasz. Jeśli wytłumaczę – zrozumiesz.” Z tego też powodu, aby lekcja historii nie zamykała się tylko w szkolnych murach i nie ograniczała jedynie do programu ministerialnego, chcemy Państwu zaproponować warsztaty edukacyjne, które są realizowane w naszej placówce.

Jaką rolę odgrywał taniec w życiu człowieka średniowiecza? Jak ubierały się damy dworu? Co jadł na obiad król, a co jego poddani? Dlaczego książki były takie drogie? Dlaczego rycerze używali tarcz z herbami na polu walki? Ile ważył rycerz w zbroi? To tylko jedne z nielicznych pytań, na które uczniowie mogą uzyskać odpowiedź.

Zajęcia w MSK: Niciarniana (Dom Kultury Ariadna) to swoista forma pracy dydaktycznej opartej na propagowaniu historii eksperymentalnej.

Warsztaty są w pełni interaktywne, co oznacza, że oprócz przekazu ustnego uczniowie mogą poczuć klimat życia w średniowieczu poprzez naukę tańca, pieczenie podpłomyków czy strzelanie z łuku historycznego…

Tematyka warsztatów:

Czarna ikona kościoła na pomarańczowym okręgu. Pod spodem napis Kościół w średniowieczu


Św. Antoni módl się za nami… – Uczestnicy warsztatów mają okazję poznać życiorysy i wizerunki „najpopularniejszych” świętych okresu średniowiecza. Dowiedzą się także, co to są atrybuty i jak dzięki nim można rozpoznać święte osoby.
Skryptorium – Kim był skryba, czym się zajmował i jak wyglądał jego warsztat pracy? Uczniowie dowiedzą się jaka jest różnica pomiędzy pergaminem a papierem czerpanym oraz dlaczego książki były tak drogie. Poznają również podstawy iluminatorstwa.

Warsztaty są połączone z zajęciami plastycznymi, w trakcie których uczniowie stworzą własne, artystyczne interpretacje żywotów świętych. Spróbują także nauczyć się pisma gotyckiego oraz zdobienia kart w stylu średniowiecznych rękopisów.

Czarna ikona zamku na pomarańczowym okręgu. Pod spodem napis Życie codzienne na średniowiecznym dworze

Piękne jest koło rycerskie – Od pazia do rycerza, czyli proces edukacji chłopca. Ceremonia pasowania. „Moda” w uzbrojeniu. Turnieje rycerskie. Kodeks i etos rycerski – ideał a realia życia.
Portret damy nieznanej – Od dwórki do damy dworu, czyli proces edukacji dziewczynki. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jak wyglądało codzienne życie mieszkanek zamków. Poznają także średniowieczny ideał kobiecej urody ukazany w lustrze sztuki.
Nie szata zdobi człowieka? Czyli jak Cię widzą, tak Cię piszą – Moda z okresu późnego średniowiecza (XIV – XV w.). Uczniowie dowiedzą się jakich materiałów używano w tym okresie, jaka była symbolika kolorów oraz na jakie ekstrawagancje można było sobie pozwolić. Odpowiemy sobie na pytanie czym były patynki, jak wyglądała suknia burgundzka, do czego służyła bawetka lub co to jest podwika…

Uczniowie poznają blaski i cienie życia na średniowiecznym dworze. Wezmą udział w inscenizacji pasowania na rycerza. Będą mieli również możliwość obejrzeć i przymierzyć repliki elementów uzbrojenia. Zaprezentowane zostaną także rekonstrukcje strojów damskich i męskich ze wszystkich warstw średniowiecznego społeczeństwa.

Czarna ikona dwóch skrzyżowanych mieczy na pomarańczowym okręgu. Pod spodem napis Tajemnice średniowiecznej symboliki

Jaki znak Twój? – Warsztaty są poświęcone szeroko pojętej heraldyce. Uczniowie będą mieli okazję dowiedzieć się, czym był oraz komu służył herb. Wyjaśniona zostanie kolorystyka i symbolika herbu. Dowiemy się również kim był herold i na czym polegała jego profesja.

Miłość dworska – Czy w średniowieczu istniała miłość? Kto wymyślił miłość dworną? Jakie były jej reguły? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź podczas warsztatu poświęconego tematowi miłości w średniowieczu. Uczestnicy poznają społecznie przyjęte i potępiane formy gry miłosnej. Przedstawione zostaną także najsłynniejsze pary kochanków wieków średnich.

Warsztaty są połączone z zajęciami plastycznymi, w trakcie których uczniowie stworzą własne herby.

Czarna ikona średniowiecznego symbolu S z ornamentami na pomarańczowym okręgu. Pod spodem napis Sztuka średniowiecza

W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się z dwoma stylami w sztuce okresu średniowiecza. Nauczą się odróżniać styl romański od gotyckiego, rozpoznając ukryte treści oraz stylistyczne środki wyrazu. Warsztaty przybliżą średniowieczną ideę piękna, a także pojęcie sztuki dworskiej i mieszczańskiej. Podczas zajęć plastycznych uczniowie będą mieli okazję stworzyć swoje własne witraże.

Czarna ikona zamku na pomarańczowym okręgu. Pod spodem napis Średniowieczny dom

Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem Ci kim jesteś – Jak wyglądała wiejska chata? Z jakich pomieszczeń korzystał typowy mieszczanin w swojej kamienicy? Gdzie król chadzał piechotą? Na te i inne pytania uczniowie znajdą odpowiedź podczas warsztatów poświęconych wnętrzom mieszkalnym.
Smaki średniowiecza – Uczestnicy warsztatów poznają różnicę między posiłkami zwykłego chłopa, a wielkiego pana. Poczują aromaty średniowiecznych potraw oraz dowiedzą się, jakich przypraw i ziół używano. Powiemy sobie parę słów o kuchni i pozycji kucharza na zamku. Uczniowie zapoznają się z hierarchią przy średniowiecznym stole, z ówczesnymi dobrymi manierami, a także zobaczą jak wyglądała ówczesna zastawa stołowa.

Podczas warsztatów uczniowie będą mieli okazję nie tylko dowiedzieć się jak mieszkali ludzie w średniowieczu, ale także spróbują swoich sił w wypiekaniu podpłomyków.

Czarna ikona  trzech run i symboli na pomarańczowym okręgu. Pod spodem napis Zabawa w średniowieczu

W tanecznym korowodzie – Czyli o roli muzyki i tańca w średniowieczu. Czy muzyk to szanowana profesja? Jakie znano instrumenty? Czym różniły się branle od tańców dworskich? Uczestnicy warsztatów zakończą swoje zajęcia nauką tańca z epoki średniowiecza.
Jak się bawić, to się bawić – Kto i kiedy miał prawo do zabawy? Jakie były granice między czasem pracy, a czasem rozrywki? Turnieje, łowy i inne zabawy znane ludziom średniowiecza, do których zostaną zaproszeni uczniowie.
Baju, baj – Warsztaty dla najmłodszych poświęcone opowieściom i legendom średniowiecza.

Czas trwania: 1,5h

Prowadzenie: Ewelina Koper




A może wpadniesz na zajęcia?