Zespół Tańca Ludowego “Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej

Jesteśmy najstarszym polskim zespołem tańca ludowego!

Zespół Tańca Ludowego “Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych zespołów folklorystycznych w Polsce. Założony w 1947 roku w Łodzi przez Jadwigę Hryniewiecką, wybitną tancerkę, choreografkę i pedagog, zespół od samego początku stał się ważnym centrum kultywowania polskich tradycji tanecznych i muzycznych.

Jadwiga Hryniewiecka, która jest teraz patronką Zespołu, była główną inspiracją dla jego powstania i rozwoju. Jej pasja do polskiego folkloru oraz zaangażowanie w edukację młodzieży sprawiły, że “Harnam” szybko zyskał renomę jako jeden z czołowych zespołów tanecznych w kraju. Hryniewiecka położyła duży nacisk na autentyczność w przedstawianiu polskiego folkloru, dbając o wierne odwzorowanie zarówno układów tanecznych, jak i strojów ludowych.

Jadwiga Hryniewiecka. Archiwum: Narodowe Archiwum Cyfrowe,

Zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-K-11819.

Zespół “Harnam” specjalizuje się w tańcach i pieśniach ludowych z różnych regionów Polski, prezentując bogactwo i różnorodność polskiego dziedzictwa kulturowego. W repertuarze zespołu znajdują się zarówno tańce narodowe, takie jak polonez, mazur, oberek czy kujawiak, jak i tańce regionalne, charakterystyczne dla poszczególnych części kraju, takich jak Podhale, Kurpie, Śląsk czy Kaszuby.

Przez dziesięciolecia “Harnam” występował na licznych festiwalach i przeglądach zarówno w Polsce, jak i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, przyczyniając się do promocji polskiej kultury na całym świecie.

“Harnam” to nie tylko zespół artystyczny, ale także ważna instytucja edukacyjna, w której kolejne pokolenia młodych ludzi uczą się tańców ludowych, rozwijają swoje talenty artystyczne i zyskują świadomość na temat polskiego folkloru. Zespół regularnie organizuje warsztaty, kursy i lekcje, które pozwalają na zgłębianie tajników tańców i pieśni ludowych.

Obecnie Zespół Tańca Ludowego “Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej kontynuuje swoją misję propagowania polskiego folkloru, łącząc tradycję z nowoczesnością i dostosowując swoje występy do współczesnych oczekiwań publiczności. Grupa ta pozostaje jednym z najważniejszych ambasadorów polskiej kultury ludowej, inspirując kolejne pokolenia do pielęgnowania i rozwijania tradycji, które są integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.

Reprezentacja

Grupa Reprezentacyjna to większość wychowanków naszego Zespołu, którzy od najmłodszych lat uczyli się tańca w Harnamie. To osoby od 15 do 30, które reprezentują wysoki poziom umiejętności tanecznych co daje im możliwość prezentowania najtrudniejszych pozycji repertuaru zespołu, na scenach polskich i zagranicznych. Tancerze grupy reprezentacyjnej to ci, którzy wymagają od siebie wiele, a taniec jest ich sposobem na życie. Śmiało można powiedzieć że są amatorami tańca na zawodowym poziomie, więc uczestnictwo w zespole to dla nich systematyczność i zaangażowanie przekładające się na satysfakcujący efekt artystyczny.

Harnam w filmie

Wystąpił w kilkunastu polskich filmach fabularnych i dokumentalnych, brał wielokrotnie udział w programach telewizyjnych w Polsce i za granicą. Zespół był wykonawcą scen tanecznych m.in. w nominowanym do Złotej Palmy filmie zdobywcy Oscara Andrzeja Wajdy, „Popioły” czy „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana, a także „Jak rozpętałem II wojnę światową” Tadeusza Chmielewskiego i wielu innych polskich produkcjach. Harnam został również doceniony i zaproszony do współpracy przy ostatnim filmie w reżyserii Jerzego Stuhra pt.: „Obywatel”, gdzie członkowie Zespołu Harnam wcielili się w rolę tancerzy Zespołu „Kujawiak”. Film miał swoją premierę jesienią 2014 roku.

Harnam w podróży

Dotychczas 8 milionów osób obejrzało występy zespołu, który dał w sumie 3 700 koncertów. Kolorowe stroje i tańce  grupy podziwiano w 32 krajach i 110 miejscowościach w Polsce. Zespół oklaskiwała publiczność we Francji, Włoszech, Niemczech, Belgii, Austrii, Wietnamie, Chinach, Mongolii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Algierii, Tunezji, Mołdawii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Maroku, Syrii, Egipcie, Turcji. Przez 75 lat działalności aż 30 tysięcy osób ćwiczyło i współpracowało z „Harnamem”. 

Nagrody

„HARNAM” jest laureatem światowych konkursów tańca w: Berlinie, Bukareszcie, Kiszyniowie, Nicei, Wenecji, Wiedniu oraz wielu innych prestiżowych festiwali folklorystycznych na całym świecie. Zespół zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień państwowych, wojewódzkich i miejskich. W 1997 roku został wyróżniony Nagrodą Miasta Łodzi, Medalem za Zasługi dla Województwa Łódzkiego, Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki, a pedagodzy Zespołu pani Maria Kryńska i pan Krzysztof Sitkowski nagrodzeni zostali Orderami Uśmiechu. W maju 1999 roku Zespół „HARNAM” odniósł znaczący sukces, zdobył Nagrodę Główną – GRAND PRIX w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Polskich Tańców Narodowych w Rzeszowie.

Harnam za dawnych lat:

Zespół Harnamu:

Maria Kuśnierz – Skonieczna
Kierownik i choreograf zespołu „Harnam”, w którym zaczynała w 1980 r. jako tancerka, najpierw w grupie dziecięcej, a następnie reprezentacyjnej. Ukończyła studia magisterskie w specjalności „pedagogika baletu” w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Teorii Tańca. Przygotowała wiele autorskich choreografii dla zespołu oraz odtworzyła układy Jadwigi Hryniewieckiej, które zespół wykonuje do dzisiaj. 

Łukasz Skonieczny
Absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W zespole „Harnam” od dwudziestu lat jako akompaniator, aranżer i kompozytor. Autor licznych opracowań i stylizacji , umożliwiających realizację nowych choreografii zespołu.

Ewa Ryszkowska
Starszy Specjalista ; sekretariat ,administracja ,warsztaty edukacyjne, zdjęcia -fotograf. Poprzednie 12 lat związana z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Dorota Kuźnicka
Przygodę z folklorem rozpoczęła w Zespole Pieśni i Tańca przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu. Jest magistrem sztuki w specjalności rytmika. Studiowała również choreografię na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi i choreografię w specjalności taniec ludowy na AHE w Łodzi. W ZTL „Harnam” jest pedagogiem tańca i  śpiewu grup dziecięcych. 

Martyna Knot
Zajęcia Rytmiki, studentka Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku kompozycja i teoria muzyki , specjalność rytmika .Absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Pracuje z dziećmi w oparciu o metodę Emila Jaques – Dalcroze’a.

Krystyna Urbaniak
Kształciła się w Poznańskiej Szkole Baletowej. Karierę zawodową rozpoczęła w Zespole „Mazowsze”, a następnie kontynuowała w Teatrze Wielkim w Łodzi jako koryfejka baletu. W „Harnamie” od 15 lat, jako pedagog tańca klasycznego.

Anna Włodarczyk – Rurak
Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na kierunku pedagogika baletu. Wieloletnia nauczycielka tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. F. Parnella w Łodzi. Wykładowczyni w  Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów Łodzi. Od czterech lat w „Harnamie” prowadzi zajęcia z tańca klasycznego.

Katarzyna Zając – Caban
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów Łodzi. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów. Od 2009 r. jest pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. W „Harnamie” pełni funkcję pedagoga śpiewu grup starszych.

Maciej Klimek
Student Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów Łodzi na kierunku choreografia i techniki tańca. Z tańcem ludowym związany od ponad 10 lat. Tańczył w łódzkich zespołach „Kujon” i „Anilana”. Jest laureatem wielu nagród na Turniejach Tańca Polskiego. W „Harnamie” jest instruktorem grup dziecięcych.

Michał Mroziński
Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów Łodzi. Brał udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Od piętnastu lat jest rozkochany w folklorze Polski.  W „Harnamie” od czterech lat prowadzi kapelę i gra na akordeonie.

Obserwuj nasze social media:

Zobacz też backstage na tiktoku:

A może wpadniesz na zajęcia?

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy