MSK: Żabieniec

Stacja Kultura: Ż 

Bliskość stacji przesiadkowej Łódź/Żabieniec stała się nieformalną inspiracją do powołania fenomenu pod nazwą: Stacji Kultury: Ż przy Miejskiej Strefie Kultury w Łodzi. 

Stacji Kultury: Ż jest miejscem, w którym tworzymy zdarzenia wynikające z potrzeb wspólnotowości. Dlatego nie unikamy wyzwań, których celem jest rozwijanie kompetencji twórczych lokalnych społeczności. Stawiamy na amatorski ruch artystyczny – oczywiście nie boimy się konfrontacji z profesjonalistami, ale lokalność, rodzaj niewymuszonej konfrontacji jest u nas na pierwszym miejscu. Wreszcie staramy się także być ECO – czyli dbamy o siebie i środowisko, czyli jesteśmy twórczo samowystarczalni. A to oznacza, że po prostu jesteśmy zawsze dla WAS! 

Najważniejszą częścią ośrodka jest Galeria Promocji Młodych, to tutaj odbywają się wernisaże, spotkania ze sztuką, minikoncerty, sesje fotografii artystycznej, spotkania literackie oraz wydarzenia związane z edukacją skierowaną do szerokiej grupy odbiorców. To tutaj ma miejsce coroczna wystawa w ramach Wystawy Rysunku I Malarstwa „MÓJ TEATR”, która jest częścią, niezwykle popularnego, skierowanego do młodego odbiorcy, festiwalu teatralnego „DZIATWA”.

Wszystkie działania MSK filia Żabieniec tworzy zespół animatorów, edukatorów, instruktorów oraz twórców posiadających szerokie kompetencje zawodowe jak również – co jest równie ważne – nieograniczony dostęp do talentów osobistych 🙂

Historia

Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO to jedna z piętnastu filii Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi. Wcześniej była częścią Bałuckiego Ośrodka Kultury. Bałucki Ośrodek Kultury powstał w 1958 roku, jako Dzielnicowy Dom Kultury na Bałutach, filia Łódzkiego Domu Kultury. Początkowo mieścił się w pałacyku (dziś Urząd Stanu Cywilnego) przy ul Zgierskiej 71. Obecną siedzibę otrzymał w 1963, na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia zmienił nazwę na Bałucki Ośrodek Kultury. W skład dawnego BOK-u wchodziły 4 ośrodki: Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO na ul Limanowskiego 166, Centrum Twórczości LUTNIA, Centrum Edukacji Kulturowej NA ŻUBARDZKIEJ ul. Żubardzka 3 oraz (od 2018 roku) Wyspa Kultury na ul. Stawowej 28.

Historyczny Bałucki Ośrodek Kultury organizował wiele wydarzeń kulturowych, ich część nadal jest kontynuowana: 

– Festiwalu Kreatywności Młodych, w ramach którego odbywały się m.in. wydarzenia o wieloletniej już tradycji:

o Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych „DZIATWA”,
o Wystawa Rysunku i Malarstwa „MÓJ TEATR”,
o Wojewódzki Festiwal Muzyczny Dzieci i Młodzieży „PIĘCIOLINIA MARZEŃ”,
o Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla,
o Bałuckie Spotkania Recytatorów, |
o Warsztaty Taneczne OPENTANIEC.

Jak również:

– Forum Animatorów Kultury
– Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „WAKACJE POD ŻAGLAMI”,
– Konkursu Plastycznego im. Bogusława Miszteli „POEZJA BAŁUCKICH PODWÓREK”,
– Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „MOJA SZTUKA -MOJE ŻYCIE”,
– Projektu „LATO Z KULTURĄ”
– Projektów z zakresu edukacji regionalnej
– Wydarzeń plenerowych: Bałucki Bigiel, Gra Miejska, Dzień Dziecka i.in. 

How about dropping in on a class?