MSK: Harnam

W tym miejscu tradycja i doświadczenie spotykają się z młodzieńczym zapałem i fantazją, a artystyczne marzenia stają się rzeczywistością. Nakręć się na folklor z Zespołem Tańca Ludowego „Harnam”

Jesteśmy najstarszym polskim zespołem tańca ludowego. Istniejemy  75 lat. Wszystko zaczęło się w 1947 roku w świetlicy Zakładów Przemysłu Bawełnianego nr 8 im. Szymona Harnama (dawniej Biedermanna). Nikt wtedy nie słyszał o zespołach „Śląsk” i „Mazowsze”. Na próby grupy teatralnej złożonej z młodych włókniarek, zaproszono Jadwigę Hryniewiecką – znaną choreograf, która tworząc wstawki taneczne do realizowanych przedstawień zapoczątkowała istnienie grupy artystycznej z czasem przeobrażonej w Zespół Tańca Ludowego „Harnam”. Dzięki wrażliwości, pasji i umiejętnościom Jadwigi Hryniewieckiej „Harnam” szybko stał się marką w kraju i zagranicą. Dzisiaj Hryniewiecka jest patronką zespołu, a jej pełne treści, inspirowane folklorem choreografie są znakiem rozpoznawalnym zespołu.  

Dotychczas 8 milionów osób obejrzało występy zespołu, który dał w sumie 3 700 koncertów. Kolorowe stroje i tańce  grupy podziwiano w 32 krajach i 110 miejscowościach w Polsce. Zespół oklaskiwała publiczność we Francji, Włoszech, Niemczech, Belgii, Austrii, Wietnamie, Chinach, Mongolii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Algierii, Tunezji, Mołdawii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Maroku, Syrii, Egipcie, Turcji. Przez 75 lat działalności aż 30 tysięcy osób ćwiczyło i współpracowało z „Harnamem”. 

Jeśli kochasz muzykę i taniec, Ty również możesz do nas dołączyć. Zapraszamy serdecznie już 5-letnie dzieci oraz młodzież. Przyjdź, a jak się sprawdzisz, zostaniesz z nami na dłużej. Zabierzemy Cię w fascynującą podróż. Poznasz tańce, przyśpiewki i obyczaje najważniejszych regionów Polski oraz polskie tańce narodowe. Zdobędziesz umiejętności, które dodadzą Ci pewności siebie. Będziesz miał szansę wystąpić na scenie w przepięknych, oryginalnych strojach. W „Harnamie” zawiązują się prawdziwe przyjaźnie, a nawet małżeństwa. Nasz zespół, to jedna wielka rodzina, która wciąż się powiększa, ponieważ często dzieci naszych tancerzy idą w ślady rodziców i kontynuują życiową pasję w najmłodszych grupach.

Działamy w budynku stanowiącym część kompleksu Białej Fabryki Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 282a (obok Centralnego Muzeum Włókiennictwa). Gmach nawiązujący do klasycyzmu to jeden z najstarszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Mamy do dyspozycji trzy sale baletowe z profesjonalnym zapleczem umożliwiającym organizację koncertów, oraz magazyny pełne autentycznych, unikatowych strojów ludowych i narodowych.

Zespół Harnamu:

Maria Kuśnierz – Skonieczna

Kierownik i choreograf zespołu „Harnam”, w którym zaczynała w 1980 r. jako tancerka, najpierw w grupie dziecięcej, a następnie reprezentacyjnej. Ukończyła studia magisterskie w specjalności „pedagogika baletu” w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Teorii Tańca. Przygotowała wiele autorskich choreografii dla zespołu oraz odtworzyła układy Jadwigi Hryniewieckiej, które zespół wykonuje do dzisiaj. 

Łukasz Skonieczny

Absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W zespole „Harnam” od dwudziestu lat jako akompaniator, aranżer i kompozytor. Autor licznych opracowań i stylizacji , umożliwiających realizację nowych choreografii zespołu.

Dorota Kuźnicka

Przygodę z folklorem rozpoczęła w Zespole Pieśni i Tańca przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu. Jest magistrem sztuki w specjalności rytmika. Studiowała również choreografię na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi i choreografię w specjalności taniec ludowy na AHE w Łodzi. W ZTL „Harnam” jest pedagogiem tańca i  śpiewu grup dziecięcych. 

Alina Lasota 

Magister pedagogiki. Absolwentka podyplomowych studiów choreografia w specjalności taniec ludowy na AHE w Łodzi. Pedagog tańca grupy młodzieżowej.

Monika Owczarek

Garderobiana. Jak nikt dba o odnawianie i konserwację strojów ludowych zespołu. Opierając się na materiałach źródłowych uszyła dla „Harnama” kostiumy sceniczne z kilku regionów Polski, które można podziwiać na koncertach.

Monika Pacyna

Absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Magister sztuki w zakresie rytmiki. W Akademii Muzycznej prowadzi zajęcia z improwizacji fortepianowej i instrumentalnej, repetytorium z rytmiki, podstaw improwizacji głosowej i ruchowej. Od 2017 r. związana z ZTL „Harnam”, jako pedagog rytmiki.

Krystyna Urbaniak

Kształciła się w Poznańskiej Szkole Baletowej. Karierę zawodową rozpoczęła w Zespole „Mazowsze”, a następnie kontynuowała w Teatrze Wielkim w Łodzi jako koryfejka baletu. W „Harnamie” od 15 lat, jako pedagog tańca klasycznego.

Anna Włodarczyk – Rurak

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na kierunku pedagogika baletu. Wieloletnia nauczycielka tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. F. Parnella w Łodzi. Wykładowczyni w  Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów Łodzi. Od czterech lat w „Harnamie” prowadzi zajęcia z tańca klasycznego.

Katarzyna Zając – Caban

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów Łodzi. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów. Od 2009 r. jest pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. W „Harnamie” pełni funkcję pedagoga śpiewu grup starszych.

Maciej Klimek

Student Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów Łodzi na kierunku choreografia i techniki tańca. Z tańcem ludowym związany od ponad 10 lat. Tańczył w łódzkich zespołach „Kujon” i „Anilana”. Jest laureatem wielu nagród na Turniejach Tańca Polskiego. W „Harnamie” jest instruktorem grup dziecięcych.

Krzysztof Kowalewicz

Od ćwierćwiecza związany z łódzką kulturą. Wieloletni dziennikarz i redaktor łódzkiej „Gazety Wyborczej”. Autor kilkuset wywiadów, recenzji i tekstów analitycznych.  Pracował w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Przez dwa lata był zastępcą dyrektora Widzewskich Domów Kultury. W „Harnamie” odpowiada za sprawy organizacyjne i promocyjne, dba by wszyscy czuli się dobrze w ośrodku i chętnie do niego wracali. 

Michał Mroziński

Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów Łodzi. Brał udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Od piętnastu lat jest rozkochany w folklorze Polski.  W „Harnamie” od czterech lat prowadzi kapelę i gra na akordeonie.

A może wpadniesz na zajęcia?