MSK: Polesie

Ocean możliwości. Ocean w Łodzi? Jak najbardziej. W MSK Polesie – dawnym Poleskim Ośrodku Sztuki – wszystko jest możliwe. Dlaczego tak się dzieje? Jaki to może mieć wpływ na przyszłość? Zacznijmy od początku…

Mieścimy się w dawnej willi fabrykanta Karola Plihala. Modernistyczną bryłę budynku z 1935 roku, w okrętowym stylu Streamline Moderne, otacza morze parkowej zieleni. Dziedzictwo zobowiązuje, więc uważnie wsłuchujemy się w nowoczesność. Dzięki temu, definiują nas nie tylko sukcesy i wartości poprzedników, ale i nowo obrane kierunki. W podróż zabieramy każdego chętnego. Zarówno młodych, fantastycznie uzdolnionych muzyków, którzy u nas po raz pierwszy występują przed większą publicznością, jak i srebrnowłosych brydżystów, których umiejętności wzbudzają szczery zachwyt.

Widzimy niedostrzegalne, inspirując kolejne pokolenia do twórczego wyrażania wrażliwości za pomocą sztuk wizualnych. Dotykamy sedna rzeczy, organizując Międzynarodowy Plener Form z Wikliny i Land Artu oraz warsztaty upcyklingu w „Domu Przetwórców”. Wyczuwamy nowe trendy, rozszerzając formułę Międzynarodowego Biennale Spotkań Teatralnych „Terapia i Teatr” o Ożywcze Spotkania Animatorów OSA. W naszej ofercie znajdziesz zarówno performatywne czytanie w języku Mikołaja Reja, nieformalne gadanie w języku Wiliama Szekspira, jak i wielobarwne uplastycznianie w języku Joli Królickiej. Bez względu na to, co wybierzesz – zyskasz „wielkie poruszenie” i morze inspiracji. Co więcej, smakujemy nieoczywistości, starannie dobierając zespół współpracowników „z szalonego miasta Łodzi”, by zapraszać Was na nowe, arcyciekawe zajęcia. Przyjdź, przekonaj się i zostań na dobre. Obierz z nami kurs na przygodę.

Ocean możliwości już na Ciebie czeka!

Zespół MSK: Polesie

Marta Łącka

Absolwentka PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Artystka wizualna i animatorka kultury. Jej działania twórcze często opierają się na zaangażowaniu lokalnych społeczności w proces artystyczny i wspólną pracę nad efektem działania. Zrealizowała szereg przedsięwzięć  artystycznych (m.in. zWnętrz, Masters of a puppet)  i działań o charakterze twórczym (Foto-treningi, Bez klapsa)  skierowanych do młodych osób zagrożonych wykluczeniem, wspierających i rozwijających ich kreatywność. Jej prace były prezentowane m.in. w 2021 roku na Fotofestiwalu w Łodzi, w Muzeum Kinematografii, w MS2.

Kierownik Ośrodka Sztuki.

m.lacka@msk.lodz.pl 

Jola Królicka

artystka, plastyczka, rysowniczka, pedagożka, realizatorka scenografii do koncertów i eventów. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Prowadzi cykliczne  zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Sztuki, edukacyjno-integracyjne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz rodzinne, międzypokoleniowe warsztaty plastyczne w Fabryce Sztuki w Łodzi. Autorka scenografii do spektakli „Żarty Teatralne” (2018), „Miasto” (2019), „Rój. Sekretne życie społeczne” (2019)  zrealizowanych w Teatrze CHOREA.

j.krolicka@msk.lodz.pl 

Paweł Głowaty

Aktor i reżyser. Absolwent PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.  Współpracował ze studentami i absolwentami Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Wydział Teatru Tańca). Reżyserował własne spektakle – m.in.  Sen Małego Króla, który nigdy nie był Księciem na podstawie Obcego Alberta Camus, który wygrał konkurs Entree organizowany przez chorzowski Teatr Rozrywki. Od 2019 roku współpracuje z Teatrem Chorea, gdzie w  2022 roku miał premierę wyreżyserowany przez niego  spektakl Ja, Feuerbach. Od 2020 roku współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie. Od 6 lat jest wychowawcą i instruktorem na wakacyjnych warsztatach artystycznych. W Ośrodku Sztuki prowadzi Klub Teatralny, warsztaty teatralne dla szkół oraz wspiera organizację wydarzeń. 

p.glowaty@msk.lodz.pl

Agnieszka Kowalska-Owczarek

Artystka sztuk wizualnych (Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi), teatrolożka (Uniwersytet Łódzki) i redaktorka. Edukatorka i animatorka kultury. Od 2005 roku pracuje w Ośrodku Sztuki, gdzie zajmuje się działaniami dotyczącymi sztuki i ekologii. Kuratorka i koordynatorka 13. i 14. edycji Międzynarodowego Pleneru Form z Wikliny i Land Artu. Współtwórczyni muzyki i wokalistka zespołu Agnellus. Założycielka „Laboratorium Głosu”. Jej prace były prezentowane  m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi, w Teatrze Barakah w Krakowie i znajdują się w Kolekcji Polskiej Książki Artystycznej. Jest prezesem Stowarzyszenia „Obszary Kultury”, współpracuje z Fundacją Correspondance Des Arts, Fundacją Pasaże Pamięci, Łódzką Akademią Dramy oraz Instytutem Tolerancji.

a.kowalska-owczarek@msk.lodz.pl 

Tomasz Kubicki

Mistrz i rzemieślnik słowa, koneser literatury. Współpracuje z Ośrodkiem Sztuki w obszarach kreatywnego pisania, promocji działań Ośrodka oraz wspiera organizację wydarzeń. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, SWPS oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomysłofil i skryba. Wiosną i latem prowadzi klub Petanque.

wypisz.wymaluj@gmail.com

Anna Becherka

to artystka tworząca w nurcie sztuki recyklingu, dedykowany artysta na XIV Biennale we Florencji. Prace Anny Becherki otrzymały wyróżnienie w konkursie Modopolis dla projektantów mody zrównoważonej. Jej prace były prezentowane m.in. na Gdynia Design Days, w galerii Art Expertise (Florencja),  na wystawie „Odzyskane” w Galerii Huta Sztuki. Od 2019 roku jest rezydentką Art Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, gdzie prowadzi własną pracownię i galerię BECHANN. O jej pracowni i marce BECHANN pisał Forbes, Puls Biznesu i Łódź Kreuje Innowacje.

a.becherka@msk.lodz.pl

 

A może wpadniesz na zajęcia?