Zapraszamy na VII edycję Festiwal Kryminału!
Fascynują Cię zagadki kryminalne i uwielbiasz książki, od których ciężko się oderwać? Ten Festiwal jest dla Ciebie! Zapraszamy w dniach 15-25.11.2023 na Festiwal Kryminału do Ośrodka Karolew, filii Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi.
Ideą festiwalu jest prezentacja dobrej literatury kryminalnej. Z czytelnikami spotykają się najlepsi pisarze kryminałów z Polski. Gośćmi tegorocznej, 6. edycji festiwalu będą: Agnieszka Płoszaj, Paweł Wakuła, Maciej Kronenberg, Olga Rudnicka, Marcin Andrzejewski.
- 16.11/czwartek/12:30 – Spotkanie Klubu Miłośników Gry w Scrabble ( wydanie kryminalne ) – podczas rozgrywek specjalnie premiowane będą słowa związane z tematyką śledztwa, zbrodni itp. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.
- 17.11./piątek/17.00 spotkanie z Policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji z Łodzi, którzy opowiedzą o działaniach „Archiwum X” zajmującego się wykrywaniem przestępstw popełnionych wiele lat temu .Teraz dzięki zastosowaniu nowych technologii wiele z takich przestępstw zostaje wykrytych.
- 17.11/piątek/18:00 – Festiwal Kryminału – spotkanie z Agnieszką Płoszaj i rozmowa o najnowszej książce pt. “Nie zabijaj”-Influencer zamordowany na planie zdjęciowym. Telewizyjna wróżbiarka przybita do stołu. Modelka, która zachłysnęła się sławą. Każde z nich szukało szczęścia w mieście grzechu. Wszyscy popełnili ten sam niewybaczalny błąd. Zoja Sterlak i Mariusz Kardas stają przed najtrudniejszą sprawą w swojej karierze. Żądza wymierzenia kary, która ich zdaniem kieruje mordercą, prowadzi do grupy fanatyków religijnych. Słynąca z intuicji i nieszablonowych działań policjantka czuje jednak, że za serią zabójstw kryje się coś więcej. Agnieszka Płoszaj jest pisarką, autorką powieści kryminalno-obyczajowych. Mieszka w Łodzi i w naszym mieście umieszcza akcję swoich książek. Prowadzenie – Andrzej Rostocki Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy
- 20/11/poniedziałek/10:30 – Festiwal Kryminału – spotkanie z Pawłem Wakułą dla uczniów szkoły podstawowej na temat książki – “Bjorn. Syn burzy”– Ruiny klasztoru na wyspie Lindisfarne skrywają groźną tajemnicę. Król Knut Wielki każe zamieszkać w nich garstce mnichów, a niedługo potem przysyła na Świętą Wyspę tajemniczego więźnia. Opat klasztoru, wielebny Brendan z Corku, staje przed trudnym zadaniem. Musi rozwiązać zagadkę godną Odyna, ustrzec swoich współbraci przed niebezpieczeństwem, a „gościa” przed ludźmi, którzy usiłują go zamordować. Prowadzenie – Marcin Filipowicz-impreza zamknięta ( dla konkretnej szkoły podstawowej).
- 22/11/środa/11:00 -Festiwal Kryminału – wycieczka szlakiem miejsc, gdzie kręcono w Łodzi filmy kryminalne -zbiórka o godz. 10.50 przy Ławeczce Tuwima przy ul. Piotrkowskiej, spacer potrwa godzinę przewodnik – Maciej Kronenberg – łodzianin; Ekspert turystyki dziedzictwa przemysłowego i filmowego, autor, m.in. Przewodnika po filmowej Łodzi, licencjonowany przewodnik po Łodzi. (impreza zamknięta-przeznaczona dla bywalców Ośrodka Karolew)
- 24/11/piątek/18:00 – Festiwal Kryminału – spotkanie z Olgą Rudnicką – rozmowa o najnowszej książce “Między młotem a imadłem”-Matylda Dominiczak zapadła się pod ziemię. Komisarz Marecki wszczyna poszukiwania, choć główny podejrzany milczy jak zaklęty, adwokat zasłania się tajemnicą zawodową, a Roman wie, że żonę widział, tylko nie pamięta kiedy. Pomoc nadchodzi z nieoczekiwanej strony, ale nie poprawia to sytuacji pani detektyw. Wręcz przeciwnie. Policja wkracza w prowadzoną przez Matyldę sprawę zaginionych kobiet, a ona sama wpada w środek wojny gangów, o której nie miała dotąd pojęcia-prowadzenie-Anna Groblińska, Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.
- 25/11/sobota/18:00 – spotkanie z Marcinem Andrzejewskim i rozmowa o książce “ Złoty Peugeot”- prowadzenie-Andrzej Rostocki. Marcin Andrzejewski– łodzianin, architekt, fotograf i rysownik. Autor kryminałów “Złoty peugeot” i “Tramwaj Tanfaniego”, których akcja rozgrywa się w Łodzi. (książka zdobyła nagrodę Złotego Ekslibrisu 2021 za najlepszą powieść o Łodzi). Od urodzenia zgłębia historię Łodzi. “Złoty peugeot” to niebanalny kryminał motoryzacyjny z Łodzi epoki wczesnego Gierka. Tajemnicza zbrodnia, nieudolna milicja, zakulisowe przepychanki z władzą PRL a po drugie kawałek historii polskiej motoryzacji i łódzkiej architektury oczami (i rękami) pewnego mechanika z ulicy Wschodniej, który chcąc nie chcąc zabiera się za dociekanie, dlaczego ktoś musiał zginąć i kto go zabił. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.
Wszystkie spotkania odbędą się w Ośrodku Karolew Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi , ul. Bratysławska 6 a
Zapisy pod numerami tel. 501 939 033, 42 687 02 07 oraz przez stronę www.msk.lodz.pl