Strona główna Events - MSK Dorośli Młodzież Muzyka/Śpiew Zajęcia stałe Biały śpiew dla mężczyzn // zajęcia stałe // IV
Zdjęcie przedstawia śpiewających mężczyzn.

Biały śpiew dla mężczyzn // zajęcia stałe // IV

Warsztaty dla każdego, kto chce nauczyć się śpiewu i praktykować śpiew w grupie, a także dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat polskich zwyczajów i obrzędów oraz folkloru muzycznego.

Uczestnicy poznają najważniejsze polskie tradycje śpiewacze, będą mieli możliwość przyswojenia sobie emisji i barwy tak zwanego białego głosu, a także charakterystycznych dla ludowego śpiewu ozdobników.

Program warsztatów jest przewidziany na 10 miesięcy cotygodniowych spotkań, podczas których uczestnicy będą uczyć się pieśni charakterystycznych dla danego okresu w roku obrzędowym. Wczesną jesienią przyswoją materiał związany z obrzędowością żniwną i dożynkową; w listopadzie poznają pieśni typowe dla zwyczajów pogrzebowych i żałobnych; w grudniu i styczniu będą uczyć się kolęd ludowych i pastorałek; w lutym piosenek zapustnych i zalotnych, które powszechnie wykonywano w karnawale; w marcu uczestnicy poznają tradycyjne pieśni postne i pasyjne; w kwietniu piosenki dyngusowe i związane ze zwyczajem “chodzenia z kogucikiem”; w maju i czerwcu grupa będzie pracować natomiast nad ludowymi pieśniami nabożnymi i legendami o świętych. Oprócz tego na przestrzeni roku uczestnicy zajęć poznają najbardziej charakterystyczne ballady ludowe.

Warsztaty będą zaczynały się od wysłuchania nagrań etnograficznych i krótkiej prezentacji dotyczącej obrzędowości danego okresu roku. Uczestnicy będą śpiewali wspólnie, ucząc się kolejnych fraz pieśni poprzez powtarzanie. W celu poprawy zdolności śpiewu będą też zachęcani do ćwiczenia w mniejszych (dwu/trzyosobowych) grupkach.

Zajęcia dla osób od 16 lat.

Prowadzący:

Bartosz Puliński, magister archeologii UŁ, folkorysta i muzykant ludowy. Od kilkunastu lat gra na harmonii trzyrzędowej. Jest uczniem ostatnich harmonistów regionu łęczyckiego i łowickiego (Czesława Kocemby, Sławomira Czekalskiego, Tadeusza Durki oraz Wiesława Rochali). Od roku 2012 prowadzi kapelę DiaBuBu, będącą laureatem Baszty na XLVIII FKIŚL, pierwszego miejsca Konkursu “Od Kujawiaka do Oberka” (2016 r.) oraz I-go miejsca i nagrody publiczności konkursu Stara Tradycja (2014 r.). Grał na dziesiątkach zabaw tanecznych (m.in. Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Taborów Domu Tańca, Pograjki Łódzkiej, Ambasady Muzyki Tradycyjnej, Festiwalu Pieśń Naszych Korzeni, Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej), na festynach wiejskich i weselach.

Jest instruktorem lokalnego, inspirującego się folklorem zespołu śpiewaczego Byszewianie.

  • KOSZT KOSZT:

    80 zł/ miesięcznie, 1,5 h - raz w tygodniu

    20 zł/ pojedyncze

     

Data

24 kwi 2024
Zakończone!

Czas

19:30 - 21:00

Koszt

80.00 ZŁ

Lokalizacja

MSK: Niciarniana, Dom Kultury Ariadna
ul. Niciarniana 1/3 Łódź

Organizator

MSK: Niciarniana, Dom Kultury Ariadna
Telefon
42 678 47 41
Email
ariadna@msk.lodz.pl
  • KOSZT KOSZT:

    80 zł/ miesięcznie, 1,5 h - raz w tygodniu

    20 zł/ pojedyncze