
Warsztaty szwedzkiej polski w Łodzi // warsztaty taneczne // wydarzenie
Czym są warsztaty szwedzkiej polski? Intrygująca nazwa prawda? To oczywiście warsztaty taneczne!
Polska to kluczowy taniec tradycyjny Skandynawii. Na północ dotarł w XVI wieku, a obecnie z północy dociera do Europy zachodniej, gdzie jest chętnie przyjmowany przez środowiska tańczące balfolk oraz na powrót do Polski oferując potrzebne taneczne doznania niczym wiwat, powolniak, kujawiak czy chodzony.
Taniec polska to w istocie grupa trójmiarowych tańców parowych, występujących w wielu odmianach regionalnych, pośród których wyróżnić można dwie podstawowe realizacje: taniec wirowy, zwany w ogólności rundpolska oraz taniec figurowy, zwany slängpolska.
Obydwie odmiany są bardzo popularne w szwedzkim środowisku tanecznym, a ich formy archaiczne sprzed XIX-wiecznej nowomody tanecznej (tzw. gammaldans, czyli takich „tańców starych” jak schottis, mazurka czy vals) są bardzo lubiane wśród zarówno młodych jak tancerzy z wieloletnim doświadczeniem. Obie potrafią być bardzo dostojne i spokojne, a jednocześnie pełne wewnętrznej pasji i ekspresyjności. Charakter tańca idzie w ślad za rozbudowaną melodyjnie i harmonicznie muzyką, pełną spokojnych ozdobników, nieoczywistych dźwięków i niosących rytmów niczym podróż pociągiem albo bicie serca.
CZĘŚĆ I: (rund)polska
godz. 10.00-13.00.
Przedmiotem pierwszej części warsztatów jest podstawa tańca polska w wersji wirowej (rund), rozumiana jako część wspólna wielu odmian regionalnych tańczonych w Szwecji, a jednocześnie wersja dzisiaj najbardziej popularna i tańczona na festiwalach. Celem będzie nie tylko poznanie struktury i charakteru tańca, ale również uzyskanie komfortu w postaci zapasu mocy wirowej, by nie obawiać się popadania w wirowanie w ciasnych zakamarkach korowodu kroczących par, które wirować w danej chwili nie chcą.
Przeprowadzane w trakcie warsztatów ćwiczenia i eksperymenty ruchowe pozwolą poznać rytmikę tańców oraz zapewnią podstawowe wygody poruszania się w parze. Zważać będziemy na komfortowe trzymanie, bezstresowe i pewne prowadzenie/podążanie, przewidywalność ruchu oraz zrozumienie się w parze. W systematyczny i ułożony sposób przejdziemy od tańca chodzonego do spokojnego wirowania. Poszczególne etapy tańca będą wielokrotnie prezentowane i objaśniane. Wszystko po to, aby zyskać pewność i przyjemność z tańca.
Program tej części warsztatów uwzględnia możliwość wprowadzenia innych tańców (np. schottis), których pojawienie się będzie komplementarne do nauki tańca głównego, czyli polski w obrotach.
CZĘŚĆ II: slängpolska
godz. 13.00-15.00
Slängpolska tańczona jest w szczególności w Smalandii. Pierwszym wrażeniem osób oglądających tancerzy tańczących slängpolskę jest swoboda, niesamowita ekspresja i mnogość figur. Istotny dla ekspresji i dynamiki tego tańca jest jego podział na części figurową i wirową, dziś już czasem nieobency, gdyż w ostatnich latach w oderwaniu od zachowanych źródeł taniec ten stał się bardzo popularny i ewoluował.
W trakcie drugiej części warsztatów poznamy istotę tańczenia slängpolski – jej rytmu, pulsu i wirowania. Na proces nauki złożą się opanowywanie podstawowych praktyk tanecznych zapewniających przewidywalność ruchu oraz zrozumienie się w parze. Oswoimy szereg figur, a celem będzie przejście od traktowania ich jako klocków układanych jeden po drugim do widzianej z zewnątrz ciągłej kompozycji, aby każda nasza slängpolska na parkiecie była tą niepowtarzalną i a ta następna była słodką tajemnicą.
Prowadzenie:
Dominik Wóltański – tancerz grupy n obrotów (Toruń) z wieloletnią praktyką instruktorską, specjalizujący się w tańcach polskich i szwedzkich. Przegląd działalności z ostatniej dekady na stronie nobrotow.pl
Harmonogram
Nowy dzień
- 10:00 - 13:00
- CZĘŚĆ I: (rund)polska
- 13:00 - 15:00
- CZĘŚĆ II: slängpolska