Biały śpiew // zajęcia stałe // XI
Spotkania ze przeznaczone są dla każdego kto chce nauczyć się śpiewu i współbrzmienia w grupie – zarówno w jedno- jak i w wielogłosie. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak otworzyć swój głos, poznają też techniki ułatwiające śpiewanie naturalnym głosem w sposób tradycyjny. Pomogą w tym ćwiczenia oddechowe i emisyjne.
W październiku skupimy się na snujących niezwykłe opowieści pieśniach dziadowskich oraz pięknych i niezwykłych pieśniach pogrzebowych.
W ciągu zajęć pracować będziemy nad polskimi pieśniami tradycyjnymi – poza melodiami uczestnicy poznają charakterystyczne dla danego regionu style wykonawcze i ozdobniki. W przypadku pieśni wielogłosowych szczególną uwagę zwrócimy na naukę słuchania i współbrzmienia w grupie oraz poćwiczymy „dobudowywanie” głosów do głównej melodii. Podczas zajęć, podążając za rokiem obrzędowym, nauczymy się m.in. pieśni pogrzebowych, mało znanych kolęd, pieśni ostatkowych, pieśni lirycznych, ballad dziadowskich, pieśni dyngusowych, czy pieśni sobótkowych. Pieśni te będą też punktem wyjścia dla opowieści o życiu codziennym i obrzędowym dawnej wsi. Na każdych zajęciach omówimy sobie znaczenie danej pieśni, jej kontekst wykonawczy, opowiemy o towarzyszącym jej obrzędzie, wysłuchamy nagrań archiwalnych.
Olga Łoś – etnolożka, śpiewaczka, asystentka w Dziale Wierzeń, Obrzędów i Folkloru w Muzeum Archeologicznym i etnograficznym w Łodzi. Członkini Fundacji Po Staremu. Prowadząca warsztaty śpiewu tradycyjnego w Łodzi i okolicach, organizatorka potańcówek i wydarzeń związanych z polskim rokiem obrzędowym. Doświadczenie śpiewacze zdobywała od dziecka na Podlasiu u autentycznych śpiewaczek ludowych, przede wszystkim u boku swojej babci, na prywatnych lekcjach, jako członkini chóru prawosławnej Archikatedry Łódzkiej oraz podczas badań terenowych w podłódzkich wsiach. Założycielka zespołu Hanok, wykonującego tradycyjne pieśni Podlasia.
-
KOSZT:
30 zł // pojedyncze zajęcia
100 zł // opłata miesięczna