8 Festiwal Kryminału // wydarzenie
8 Festiwal Kryminału to wyjątkowe wydarzenie skierowane do wszystkich miłośników kryminalnej literatury oraz osób ceniących dreszczyk emocji. W programie znajdą się spotkania z autorami, warsztaty literackie, dyskusje, a także teatralne akcje hapeningowe oparte na wątkach kryminalnych i pokój dochodzeniowy, w którym odkryjemy prawdę. To idealna okazja, by wniknąć w świat zagadek, intryg i sensacyjnych fabuł. Zapraszamy zarówno fanów kryminałów, jak i tych, którzy szukają rozrywki z nutą napięcia.
Program tegorocznej edycji Festiwalu:
Czwartek 14.11.2024
15:00 – „Kryminalne Scrabble”
Gra słowna, w której uczestnicy zmierzą się z wyzwaniem tworzenia słów z dziedziny kryminologii
i kryminalistyki. Gra zapewni rozrywkę i jednocześnie przetestuje znajomość terminologii kryminalnej.
17.40 – teatralny happening w wykonaniu aktorów Teatru w Poprzek.
Kryminalna intryga, rozłożona na trzy części, odsłoni swoje tajemnice tylko przed tymi, którzy obejrzą wszystkie etiudy. Młodzi twórcy gwarantują pełne napięcia widowisko.
18:00 – O co tak naprawdę chodzi? „Zielona Armia” – walka o środowisko czy ekoterroryzm? Na to intrygujące pytanie odpowie Marcin Wnuk, autor najnowszej książki “Świąteczna akcja”, której premiera zaplanowana jest na grudzień 2024 roku. Spotkanie poprowadzi Marcin Filipowicz.
Piątek 15.11.2024
11:00 – „Tajemniczy detektyw – lupa i czarny długi płaszcz” Spotkanie i warsztaty z Agnieszką Płoszaj, łódzką autorką kryminałów i książek dla dzieci. W trakcie warsztatów pisarskich „Tajemnice Czarciego Młyna” uczestnicy będą mogli stworzyć własną historię detektywistyczną pod okiem pisarki.
*wydarzenie zamknięte
17:00 – „Zabierz jej z ręki nóż”
Koncert w wykonaniu Studia Piosenki Melange. Muzyczne interpretacje, pełne tajemnic i nieoczywistych
zdarzeń, które dostarczą niezapomnianych wrażeń i wprowadzą słuchaczy w „kryminalna atmosferę”.
17.50 – teatralny happening w wykonaniu aktorów Teatru w Poprzek.
Kryminalna intryga, rozłożona na trzy części, odsłoni swoje tajemnice tylko przed tymi, którzy obejrzą wszystkie etiudy. Młodzi twórcy gwarantują pełne napięcia widowisko.
18:00 – „Bezimienny bohater – tajemniczy mściciel czy ręka sprawiedliwości”
Wojciech Chmielarz, ceniony pisarz i dziennikarz, laureat wielu nagród literackich, opowie o swojej najnowszej powieści sensacyjnej „Rodzinny interes”.
Sobota 16.11.2024
15:00 – „Czy literatura kryminalna może wypromować miasto?”
Panel dyskusyjny z udziałem profesor Uniwersytetu Łódzkiego Agnieszki Izdebskiej, dr Karoliny Kołodziej – autorki przewodnika dla dzieci „Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście” , współautorki Przewodnika literackiego po Łodzi, Agnieszki Płoszaj – pisarki, autorki – powieści kryminalno – obyczajowych, dr. Macieja Kronenberga – autora i współautora kilkunastu książek o Łodzi, dr. Andrzeja Rostockiego – socjologa kultury, a także przedstawiciela Wydziału Kultury. Rozmowa na temat wpływu literatury na promocję miast.
16.30 – teatralny happening w wykonaniu aktorów Teatru w Poprzek.
Kryminalna intryga, rozłożona na trzy części, odsłoni swoje tajemnice tylko przed tymi, którzy obejrzą wszystkie etiudy. Młodzi twórcy gwarantują pełne napięcia widowisko.
17:00 – „W poszukiwaniu prawdy – pokój dochodzeniowy”
Interaktywna zabawa detektywistyczna, w której uczestnicy będą musieli rozwiązać szereg zagadek i logicznych łamigłówek, aby odkryć prawdę.
*obowiązują zapisy: przez stronę internetową lub bezpośrednio w MSK: Teofilów -Centrum Twórczości LUTNIA / Łanowa 14, lub telefonicznie 574 190 659, lub mailowo pod adresem: lutnia@msk.lodz.pl
18:00 –
„Labirynt umysłu mordercy – intryga, napięcie i fałszywe tropy”
Spotkanie z Danielem Komorowskim, znanym autorem książek o wikingach. Tym razem autor odsłoni przed nami swoje debiutanckie dzieło z gatunku powieści kryminalnych pt. „Szklarz”. Rozmowę poprowadzi Marcin Filipowicz.
_________________________________________________________________Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
- Agnieszka Płoszaj
– autorka powieści kryminalno -obyczajowych. Łodzianka, przedsiębiorca. Zadebiutowała w 2017 powieścią ” Czarodziejka” ,która otwiera cykl łódzkich kryminałów – “Ogrodnik” 2018 i “Bigamista”, z duetem śledczych Karski i Mielczarek oraz niepokorną Julią Bronicką. Kryminalne intrygi, zabójstwa i związane z nimi mroczne tajemnice z przeszłości, porachunki i nieczyste układy biznesowe z którymi mierzą się policjanci miejskiej komendy rozgrywają się w rodzinnym mieście autorki. W 2018 r. została nominowana do nagrody ” Człowieka Łodzi” . W 2023 r ukazały się jej 2 kolejne powieści kryminalne: „Nie zabijaj” i „Bez wyboru”. A. Płoszaj jest także autorką książek dla dzieci: „Pałac pod Ptasimi Głowami” i „Czarci młyn”.
- Daniel Komorowski
– pochodzący z Łodzi pisarz i grafik . Do niedawna znany przede wszystkim jako autor serii książek o Wikingach pt. „Furia wikingów”. Składają się na nią tomy: “Furia wikingów”, “Gniew Północy” oraz “Potęga zemsty”. W 2024 ukazał się jego pierwszy kryminał pt . „Szklarz” Bohater powieści -Adam Lebuda nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko trafił mu się doskonały temat na artykuł, lecz również został przez to wciągnięty w sam wir zbrodni szalonego mordercy. Rozwiązaniem zagadki okazuje się bowiem miejsce zbrodni, gdzie z wyjątkowym okrucieństwem zostaje zamordowany mężczyzna. Adam zjawia się tam przed policją, fotografując wszystko i opisując w artykule, który szybko wybija się w internecie. Czy tajemnicza łamigłówka ma coś wspólnego z wydanym niedawno bestsellerem, który zgromadził rzeszę fanów próbujących rozwikłać dołączoną do niego zagadkę?
- Wojciech Chmielarz
– autor powieści kryminalnych i dziennikarz. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2015 r. został jej laureatem za powieść “Przejęcie”. W 2019 roku otrzymał nagrodę „Złoty Pocisk” w kategorii najlepszy kryminał 2018 za książkę “Żmijowisko”. Jego najnowsza powieść ( premiera 23 X 2024 r.) pt. „Rodzinny interes” należy do „Cyklu z Bezimiennym”. Kolejno w ramach tego cyklu ukazały się książki: ”Prosta sprawa” 2020 r, ”Dług honorowy” 2021 r oraz „Zwykła przyzwoitość” 2023 r. „Rodzinny interes” Nie ma nic ważniejszego niż rodzina. Chyba że w grę wchodzą wielkie pieniądze. Ekranizacje: Pierwsza część cyklu powieści o Bezimiennym – „Prosta sprawa” – została zekranizowana, a w roli głównej wystąpił Mateusz Damięcki, poza tym zekranizowano także powieści „Wyrwa” oraz „Żmijowisko”.
- Marcin Wnuk
– urodził w Łodzi i w mieście tym mieszka do dziś. Lubi to zresztą często podkreślać. Jego debiutancki utwór to thriller sensacyjny z elementami kryminału pod tytułem “Intryga”. Kolejną książką jest kryminał pt. „Modliszka” bezpośrednio nawiązujący do fabuły „Intrygi”. Podczas Festiwalu Kryminału będziemy rozmawiać o najnowszej powieści pt. „Świąteczna akcja”, która w formie ebooka ukaże się w XII 2024 r. ”Świąteczna akcja” Zielona Armia to na pierwszy rzut oka grupka niesfornych studentów dowodzona przez starszego, trochę zdziwaczałego profesora. W rzeczywistości, to jednak dobrze zorganizowana grupa ekoterrorystów, spędzająca sen z powiek urzędników państwowym, służbom oraz wielkim korporacjom. Pewnego dnia ich szef przedstawia szalony plan pewnej akcji, przy którym ich dotychczasowa działalność wygląda jak dziecinna zabawa.
-
KOSZT:
wydarzenie bezpłatne
Harmonogram
czwartek / 14.11.2024
- 15.00
- „Kryminalne Scrabble” Gra słowna, w której uczestnicy zmierzą się z wyzwaniem tworzenia słów z dziedziny kryminologii i kryminalistyki. Gra zapewni rozrywkę i jednocześnie przetestuje znajomość terminologii kryminalnej.
- 17.40
- teatralny happening w wykonaniu aktorów Teatru w Poprzek. Kryminalna intryga, rozłożona na trzy części, odsłoni swoje tajemnice tylko przed tymi, którzy obejrzą wszystkie etiudy. Młodzi twórcy gwarantują pełne napięcia widowisko.
- 18.00
- O co tak naprawdę chodzi? „Zielona Armia” – walka o środowisko czy ekoterroryzm? Na to intrygujące pytanie odpowie Marcin Wnuk, autor najnowszej książki "Świąteczna akcja", której premiera zaplanowana jest na grudzień 2024 roku. Spotkanie poprowadzi Marcin Filipowicz.
Piątek / 15.11.2024
- 11.00
- „Tajemniczy detektyw - lupa i czarny długi płaszcz” Spotkanie i warsztaty z Agnieszką Płoszaj, łódzką autorką kryminałów i książek dla dzieci. W trakcie warsztatów pisarskich „Tajemnice Czarciego Młyna” uczestnicy będą mogli stworzyć własną historię detektywistyczną pod okiem pisarki. * wydarzenie zamknięte
- 17.00
- „Zabierz jej z ręki nóż” Koncert w wykonaniu Studia Piosenki Melange. Muzyczne interpretacje, pełne tajemnic i nieoczywistych
- 17.50
- teatralny happening w wykonaniu aktorów Teatru w Poprzek. Kryminalna intryga, rozłożona na trzy części, odsłoni swoje tajemnice tylko przed tymi, którzy obejrzą wszystkie etiudy. Młodzi twórcy gwarantują pełne napięcia widowisko.
- 18.00
- „Bezimienny bohater – tajemniczy mściciel czy ręka sprawiedliwości” Wojciech Chmielarz, ceniony pisarz i dziennikarz, laureat wielu nagród literackich, opowie o swojej najnowszej powieści sensacyjnej „Rodzinny interes”.
Sobota / 16.11.2024
- 15.00
- „Czy literatura kryminalna może wypromować miasto?” Panel dyskusyjny z udziałem profesor Uniwersytetu Łódzkiego Agnieszki Izdebskiej, dr Karoliny Kołodziej – autorki przewodnika dla dzieci „Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście” , współautorki Przewodnika literackiego po Łodzi, Agnieszki Płoszaj - pisarki, autorki – powieści kryminalno - obyczajowych, dr. Macieja Kronenberga – autora i współautora kilkunastu książek o Łodzi, dr. Andrzeja Rostockiego - socjologa kultury, a także przedstawiciela Wydziału Kultury. Rozmowa na temat wpływu literatury na promocję miast.
- 16.30
- teatralny happening w wykonaniu aktorów Teatru w Poprzek. Kryminalna intryga, rozłożona na trzy części, odsłoni swoje tajemnice tylko przed tymi, którzy obejrzą wszystkie etiudy. Młodzi twórcy gwarantują pełne napięcia widowisko.
- 17.00
- „W poszukiwaniu prawdy – pokój dochodzeniowy” Interaktywna zabawa detektywistyczna, w której uczestnicy będą musieli rozwiązać szereg zagadek i logicznych łamigłówek, aby odkryć prawdę. *obowiązują zapisy: przez stronę internetową lub bezpośrednio w MSK: Teofilów -Centrum Twórczości LUTNIA / Łanowa 14, lub telefonicznie 574 190 659, lub mailowo pod adresem: lutnia@msk.lodz.pl
- 18.00
- „Labirynt umysłu mordercy – intryga, napięcie i fałszywe tropy” Spotkanie z Danielem Komorowskim, znanym autorem książek o wikingach. Tym razem autor odsłoni przed nami swoje debiutanckie dzieło z gatunku powieści kryminalnych pt. „Szklarz”. Rozmowę poprowadzi Marcin Filipowicz.