Jak dwie krople farby // wydarzenie

„Jak dwie krople farby” to wyjątkowa wystawa prac malarskich ojca i córki. Prezentuje ona jak kreatywność towarzyszy ich życiu rodzinnemu oraz pracy zawodowej na różnych płaszczyznach. Przedstawia rolę, którą odgrywa twórczość w radzeniu sobie z problemami i wyzwaniami. Wystawa oferuje wgląd w różne strategie rozwoju w życiu zawodowym, znajdowania wolności i niezależności finansowej w trudnych czasach politycznych oraz wspierania innowacji dzięki kreatywności. Zapoznając się z krótkimi historiami z życia Marty i Marka Depta przekonacie się, że nie talent decyduje o twórczości i że kreatywność jest jak mięsień, który można ćwiczyć, świadomie formować i stosować w codzienności i życiu zawodowym. Tą wystawa chcemy zachęcić do przygody z twórczością i pokazać, że warto podejmować działania kreatywne.

Kuratorka wystawy: Marta Siedlecka -Sidor

Wernisaż: 24.01.2025 | g. 18.00

Wystawę można odwiedzać od 27.01.2025 do 28.02.2025

 

 

_________________________________________________________________________________________________

 

 

Marek Depta (1954) marzył o tym, żeby budować statki, wielkie frachtowce, pływające po całym świecie. W latach siedemdziesiątych skończył Szkołę Konradinum. W Gdańsku przebywał w najgorętszym okresie strajków stoczniowców i ucisku czasów PRL-u. Okręty o kadłubie kompozytowym budował jednak bardzo krótko. Szybko okazało się że przeprowadzanie innowacyjnych wdrożeń technicznych jest poddane laickim racjonalizatorom partyjnym. Tworzenie nowoczesnych statków, które miały łączyć i komunikować ludzi całego świata szybko okazało się w tym systemie niezrealizowanym marzeniem. Dzięki swoim zdolnościom technicznym i kreatywności Marek Depta postanowił uwolnić się od swoich ciągle ocenzurowanych zadań. W czasach, gdy nie było nic, brakowało materiałów, potrafił zidentyfikować nieliczne surowce, z których tworzył małe formy jak torebki i galanterię. Szybko zauważył, że biżuteria, którą produkował, najczęściej z blachy amunicyjnej, bardzo cieszy ludzi w całej Polsce. Dzisiejsi badacze designu i innowacji mówiliby tu z pewnością o frugalnych interwencjach wspieranych kreatywnością. Wtedy nazywano go po prostu prywaciarzem. Niezaprzeczalnie jednak jego pomysłowość oraz zdolności techniczne jak i gotowość do tworzenia nowych rzeczy były podstawą budowania egzystencji jego i jego rodziny w tamtych trudnych czasach. Przede wszystkim był wolny, a jego produkty przynosiły radość 1000 ludzi w szarym PRL-u. Marek Depta nieustannie wymyślał nowe wzory i wprowadzał usprawnienia maszynowe w swojej produkcji. Do tej pory non stop buduje coś i wymyśla maszyny w swoim garażu. Tam, gdzie mieszka, jest kojarzony nie tylko z “umiarkowanym” hałasem, ale przede wszystkim z możliwością porady technicznej, szybkiej pomocy przy naprawie czegoś oraz kogoś, kto zawsze ma niezbędne narzędzia.

Marek Depta malować obrazy zaczął dopiero w roku 2022. Wtedy to jeszcze raz sztuka pomogła mu w trudnej sytuacji, tym razem po osobistej stracie jego najlepszej doradczyni i krytyczki, czyli Żony.

 

Marta Depta (1981) jako mała dziewczynka siedząc na kolanach u taty już w wieku około 3 lat malowała kwiatki na jego produktach. Odbywało się to w kuchni, przy stole, na wielkiej desce kreślarskiej. Tam też leżały setki małych foremek, wcześniej wypełnionych żywicą w różnych kolorach. Kwiatki malowało się zawsze oddzielnymi kolorami jakie miały płatki. Ona najchętniej malowała płatki niebieskie.
Nie można powiedzieć, żeby Marta miała jakiś wyrazisty talent. Ona po prostu jako dziecko non stop coś tworzyła; była do tego niejako przyzwyczajona. Współcześnie wielu badaczy wysuwa tezę, że skłonności twórcze w rodzinach artystycznych nie są w takim stopniu dziedziczne jak wcześniej twierdzono, ale raczej kultywowane poprzez zachowania członków rodziny. (zobacz Simon Sinek)

Marta studiowała Projektowanie Form Przemysłowych na ASP w Łodzi i ukończyła Studia na Bauhaus Universität. W tym czasie porzuciła malarstwo i zajmowała się wynalazkami oraz stosowaniem innowacyjnych bionicznych materiałów. Formalnie jest wynalazczynią. Kreatywność i dobry zmysł techniczny towarzyszą jej życiu zawodowemu. Pracuje jako doradca dla naukowców, którzy szukają zastosowań dla swoich odkryć i pomaga im w tworzeniu nowych pomysłów oraz modeli wdrażania innowacji. Naukowo pracuje i reflektuje nad teoriami oraz metodami związanymi z tworzeniem pomysłów (ideation), nad rola innowacji dla zbilansowanego rozwoju gospodarczego i jakości zycia. Marta otworzyła się na malarstwo i odkryła je na nowo jako strategie polepszania swojego samopoczucia w roku 2017, po kryzysie psychicznym spowodowanym tzw. wypaleniem.

Tymi słowami pragnę zachęcić państwa do refleksji nad Wasza relacją z twórczością. Zachęcamy do czynnego kultywowania kreatywności i dziękujemy za odwiedzenie tej wystawy.

  • KOSZT KOSZT:

    wydarzenie bezpłatne

Data

24 sty 2025
Zakończone!

Czas

18:00 - 20:00

Lokalizacja

MSK: Teofilów, Centrum Twórczości Lutnia
ul. Łanowa 14, Łódź

Organizator

MSK: Teofilów, Centrum Twórczości Lutnia
Telefon
42 652 62 27
Email
lutnia@msk.lodz.pl
  • KOSZT KOSZT:

    wydarzenie bezpłatne