Wernisaż laureatów XXX festiwalu F.E.T.A 2026

Wernisaż wystawy laureatów i laureatek XXX edycji Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów F.E.T.A.

Zaprezentowane zostaną nagrodzone prace w trzech kategoriach: plastycznej, fotograficznej oraz form przestrzennych.

 

Festiwal Ekspresji Twórców Amatorów F.E.T.A. od trzech dekad odkrywa i promuje talenty młodych artystów z województwa łódzkiego. Tegoroczny finał po raz kolejny pokazał, że młodzież potrafi zaskakiwać dojrzałością artystyczną, wrażliwością oraz odwagą w podejmowaniu ważnych tematów.

 

Festiwal został zainicjowany w 1996 roku przez Panią Dorotę Adamusiak. Jego ideą od samego początku było przekonanie, że każdy młody człowiek posiada wyjątkowe talenty, które warto odkrywać i rozwijać. Początkowo przedsięwzięcie skierowane było do uczniów XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi i obejmowało trzy dziedziny twórczości: plastykę, fotografię oraz literaturę. Z biegiem lat wydarzenie zyskało rangę festiwalu o zasięgu wojewódzkim, stając się ważną przestrzenią prezentacji artystycznego dorobku młodych twórców.

 

Obecnie F.E.T.A. obejmuje osiem kategorii: literacką, teatralną, muzyczną, plastyczną, fotograficzną, filmową, taneczną oraz form przestrzennych. Głównym celem festiwalu pozostaje promowanie kultury wśród młodzieży, wspieranie jej twórczego rozwoju oraz stwarzanie możliwości prezentowania własnych prac przed profesjonalnym jury i szeroką publicznością.

 

Od wielu lat festiwal odbywa się pod patronatem m.in. Urzędu Miasta Łodzi oraz Prezydenta Miasta Łodzi. Obecnie opiekę nad projektem sprawują prof. Ilona Kolasińska-Wilczek oraz prof. Beata Sapela, kontynuując ideę wspierania młodych talentów i rozwijania ich artystycznych pasji.

 

W kategorii plastycznej jury przyznało pierwsze miejsce Zuzannie Kańskiej za pracę „Niepokoje”. Drugie miejsce zdobyła Amelia Maciak za dzieło „30 spojrzeń dalej”, a trzecie Maria Teslenko za pracę „Bezduszna precyzja istnienia”. Wyróżnienia otrzymały Gabriela Skwierczyńska za pracę „Strach przed błękitem” oraz Maria Borowska za dzieło „Zwierciadło duszy”.

 

W kategorii fotograficznej najwyżej oceniono pracę Franciszka Maćkiewicza „Pensare con gli sguardi [Myśląc spojrzeniami]”. Drugie miejsce zdobył Kacper Różański za fotografię „Prześwit świadomości”. Trzecie miejsce ex aequo przyznano Marii Borowskiej za serię zdjęć „Wieczne to co (nie)widzialne” oraz Łucji Wejman za cykl „Jakby z innego snu”. Wyróżnienia otrzymali Anastazja Ptak za pracę „Lepsi niż my” oraz Wojciech Różański za fotografie „ALEXITHYMIA”, „ALEXITHYMIA II” i „EYEWIDE”.

 

W kategorii form przestrzennych jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca. Otrzymały je Yelyzaveta Popovych za pracę „Oczy na ciebie” oraz Lena Łukasiewicz za projekt „I co dalej…?”.

 

Tegoroczne prace zachwyciły różnorodnością tematów, środków wyrazu i artystycznych poszukiwań, udowadniając, że sztuka pozostaje ważnym narzędziem komunikacji i wyrażania własnych doświadczeń.

  • KOSZT KOSZT:

    Free entry

Date

24 Jun 2026
Expired!

Time

18:00 - 19:30

Location

MSK: Polesie, Art Centre
2a Krzemieniecka Street, Łódź

Organizer

MSK: Polesie, Art Centre
Phone
518 522 696
Email
osrodeksztuki@msk.lodz.pl
  • KOSZT KOSZT:

    Free entry